www.SAMURAJ-cz.com 

24.04.2024 Jiří Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

Active Directory a protokol LDAP

Správa počítačové sítě ala Microsoft, to je Active Directory. Jedná se o velice rozsáhlou skupinu technologií a služeb. Základem jsou adresářové služby, adresáře a komunikační protokol LDAP.
(článků v sérii: 31)

Apache, MySQL, PHP

Články v této sérii se věnují popisu a konfiguraci asi nejpoužívanější kombinace pro provoz webových stránek.
(článků v sérii: 3)

Azure AD / Entra ID identity a autentizace

Články související s identitou uživatelů a zařízení (nejen) v Microsoft Entra ID. Různé možnosti přihlašování a ověřování. Oblasti jako moderní autentizace, vícefaktorová autentizaci, přihlašování bez hesla, apod.
(článků v sérii: 14)

Azure, Microsoft 365, Office 365, Cloud

Různá populární témata ohledně veřejného cloudu. Více zaměřeno na služby Microsoft, tedy IaaS, PaaS, SaaS Azure, adresářové služby Azure AD a hostované služby Microsoft 365 / Office 365.
(článků v sérii: 29)

Bezdrátové promítání

Různé možnosti jak dostat obraz ze zařízení na zobrazovací plochu bez použití kabelů.
(článků v sérii: 3)

Bezpečnost

Nástroje zajišťující bezpečnost. Primárně Firewall a podobné.
(článků v sérii: 16)

BizTalk Server

Microsoft řešení pro integraci aplikací a řešení obchodních procesů, tedy oblast Enterprise Service Bus (ESB).
(článků v sérii: 2)

Cisco certifikace

Moje zkušenosti se skládáním testů pro získání Cisco certifikací.
(článků v sérii: 2)

Cisco Expressway

Cisco TelePresence Video Communication Server (VCS) servery (Collaboration Edge) umožňují propojení interní Cisco Unified Communications (jako CUCM, CUP) do internetu. Díky tomu získáme Mobile Remote Access (MRA), připojení našich vzdálených a mobilních uživatelů, a Business to Business (B2B) komunikaci, spojení s dalšími organizacemi pomocí videokonference.
(článků v sérii: 3)

Cisco IOS

Velký seriál o operačním systému aktivních prvků firmy Cisco.
(článků v sérii: 46)

Cisco NX-OS

Články, věnující se novějšímu operačnímu systému aktivních prvků firmy Cisco, NX-OS. Ten se používá na ethernetových přepínačích řady Nexus a Fibre Channel přepínačích MDS.
(článků v sérii: 4)

Cisco Unified Communications - CUCM

Články z kategorie Cisco UC popisují obecně IP telefonii od Cisca. Hlavní zaměření je na ústřednu Cisco Unified Communications Manager (CUCM). Jiná kategorie se věnuje UCCX.
(článků v sérii: 20)

Cisco Unified Communications - UCCX

Články z kategorie Cisco UC, které se věnují kontaktnímu centru Cisco Unified Contact Center Express (UCCX). Jiná kategorie obsahuje články o CUCM.
(článků v sérii: 10)

Cisco VPN - Virtual Private Network

Série článků, která začíná obecným popisem technologie VPN a rozebírá jednotlivé typy VPN. Dále se řeší různé konfigurace VPN na zařízeních Cisco, primárně na Cisco ASA.
(článků v sérii: 8)

Cisco WLC

Wireless LAN Controller je Cisco zařízení pro centrální správu WiFi sítě (přístupových bodů). Články se věnují popisu funkce a konfigurace Cisco bezdrátových sítí. Od Access Points (tedy přístupových bodů), přes WLC, Wireless Control System (WCS) po Cisco Prime Infrastructure.
(článků v sérii: 17)

Computer Storage

Ukládání dat je v počítačovém světě rozsáhlá a komplexní problematika. Zde se nachází články, které se věnují sítím Storage Area Network (SAN), technologiím iSCSI, Fibre Channel, diskovým polím (Storage System, Disk Srray) i obecně ukládání dat a úložištím.
(článků v sérii: 22)

Elektronická pošta - email

Protokol SMTP a jeho vlastnosti. Ochrana elektronické pošty proti SPAMu a Phishingu. Šifrování pošty...
(článků v sérii: 8)

Elitní bojovníci

Ve středověkém Japonsku existovaly dvě skupiny bojovníků – Samurajové a Nindžové.
(článků v sérii: 3)

Etiketa

Japonsko bylo a stále ještě je země se striktními společenskými pravidly a kastovním systémem. To se samozřejmě odráží i v bojových uměních (možná o to více). Tato série se věnuje etiketě v karate.
(článků v sérii: 1)

FIDO autentizace - FIDO Authentication

FIDO autentizace je založena na standardu FIDO2 (WebAuthn a CTAP2). Přináší bezpečnější možnost přihlášení k online službám. Patří mezi Passwordless MFA (vícefaktorové ověření bez hesla). Zároveň zvyšuje pohodlí uživatelů (podporuje použití biometrie). Jde například o Windows Hello for Business, FIDO2 security key a obecně passkeys (přístupové klíče).
(článků v sérii: 7)

Formuláře

Formuláře jsou součástí téměř každého webu. Pokud formuláře vytváříme, tak narazíme na řadu oblastí jako je bezpečnost, jednoduchá použitelnost apod.
(článků v sérii: 2)

Fortinet FortiGate a další

Bezpečnostní řešení firmy Fortinet. Nejvíce zaměřeno na Next Generation Firewall (NGFW) FortiGate.
(článků v sérii: 22)

Group Policy

Základem centrální správy počítačů v doméně jsou určitě skupinové politiky (Group Policy). Pomocí nich můžeme řídit nastavení, bezpečnost a chování pracovních stanic a serverů.
(článků v sérii: 10)

HPE

Články, které se týkají hardware produktů známé značky Hewlett Packard Enterprise. Zatím tu máme hlavně diskové pole HPE 3PAR.
(článků v sérii: 3)

IM Jabber

Články o Instant Messagingu, které se primárně věnují populárnímu systému Jabber.
(článků v sérii: 2)

iPaq h2210

Vlastním krásné PDA od HP, které používám denně. Články, které souvisí s iPaq h2210.
(článků v sérii: 2)

Jižní Amerika

Splnil jsem si sen a navštívil Jižní Ameriku. Tato série popisuje moje zážitky z této cesty.
(článků v sérii: 2)

Kerberos a Single Sign-On

Autentizační protokol, který hojně využívá (nejen) Microsoft. Články se věnují jednotnému přihlašování (SSO), v praxi jde hodně o využití Microsoft Active Directory Domain Services.
(článků v sérii: 4)

Kerberos protokol se zaměřením na SSO v AD DS

Nový seriál, který se podrobně věnuje protokolu Kerberos V5, hlavně v prostředí Microsoft Active Directory. Popíšeme si i řadu souvisejících věcí, které jsou potřeba pro pochopení fungování Kerberos Single Sign-On (SSO).
(článků v sérii: 13)

Link Aggregation

Připojení přes více linek. EtherChannel, Link Aggregation, PAgP, LACP, NIC Teaming, Bonding, Bundling ...
(článků v sérii: 4)

Microsoft Exchange

Jednou částí mé práce je administrace poštovního serveru od firmy Microsoft, tedy Exchange Serveru. Články začínají u verze 2003 a jak jde čas, tak pokračují dále.
(článků v sérii: 53)

Microsoft Intune

Cloudové řešení pro správu firemních i soukromých zařízení s různým operačním systémem. Podporuje Mobile Device Management (MDM) a Mobile Application Management (MAM). Umožňuje správu (přístupu) uživatelů, zařízení a aplikací.
(článků v sérii: 6)

Microsoft Lync a Skype for Business

Série článků o komunikační platformě Microsoftu, která tvoří základ Unified Communications. První články jsou o Lync 2010, pokračuje se s Lync 2013 a nyní aktuální je Skype for Business 2015.
(článků v sérii: 29)

Migrace Exchange organizace 2010 na 2016

Prováděl jsem migraci organizace z Exchange Server 2010 na Exchange Server 2016. Celý proces byl dost náročný a dlouhý (i se studiem mi trval 4 měsíce). V průběhu jsem narazil na množství problémů, chyb a nedostatků (i v oficiální dokumentaci). Ze svých poznámek vytvářím tuto sérii. Nejde o kompletní návod na přechod, ale o hlavní body a zmínky problémů, na které jsem narazil. Jednotlivé články popisují různé oblasti Exchange Server 2016, takže nejde pouze o přechod ze starší verze, ale hodí se i pro novou instalaci či správu.
(článků v sérii: 13)

Moderní web

Webové stránky se dají dělat různě, pokud však nebudeme dodržovat současné principy a standardy, tak patrně nebudou příliš oblíbené.
(článků v sérii: 3)

Monitoring sítě

Úvod do monitoringu počítačových sítí a popis základních protokolů.
(článků v sérii: 3)

NetApp E-Series

Články, které se týkají diskových polí NetApp E-Series se systémem SANtricity OS.
(článků v sérii: 2)

NetApp ONTAP

Články, které se týkají diskových polí NetApp AFF (All Flash FAS) a FAS (Fabric-Attached Storage) s operačním systémem ONTAP.
(článků v sérii: 6)

Notebooky Dell

Věci okolo NB značky Dell, s kterými musím pracovat :-).
(článků v sérii: 2)

Outlook

Články týkající se poštovního klienta od Microsoftu. Počínaje verzí Outlook 2003, přes Outlook 2007, současný Outlook 2010 a v budoucnu určitě i dále.
(článků v sérii: 14)

Počítačové sítě - Computer networks

Tento seriál se věnuje základům počítačových sítí. Jsou zde stručně popsány důležité praktické aspekty, které by měl znát každý, kdo se o sítě zajímá.
(článků v sérii: 28)

PowerShell

Články týkající se Microsoft skriptovacího jazyku PowerShell, který se používá ve všech nových verzích MS OS a aplikací.
(článků v sérii: 12)

Práva ve Windows

Pokud chceme počítač sdílet s někým dalším nebo jej máme zapojený do sítě, tak se musíme řešit přístupová práva na soubory a složky.
(článků v sérii: 2)

Problémy IE

Při tvorbě webových stránek často narazíme na problémy špatné implementace v Internet Exploreru.
(článků v sérii: 2)

Protokol SSL/TLS

Protokol Secure Sockets Layer a jeho nástupce Transport Layer Security se hojně využívají na internetu pro zabezpečení komunikace jiného protokolu (třeba HTTPS, SMTPS, XMPP) pomocí šifrování.
(článků v sérii: 4)

QoS - Quality of Service

Tato série článků se věnuje obsáhlé problematice zajištění kvality při přenosu dat, tedy Quality of Service. Vše je řešeno s přihlédnutí k aktuálním trendům používaným na Cisco aktivních prvcích, spolu s příklady konfigurace.
(článků v sérii: 7)

Routing - směrování

Směrování paketů mezi jednotlivými počítačovými sítěmi (LAN) se provádí technikou zvanou routing. Používají se k tomu různé routovací protokoly. Routing je jedna ze základních částí komunikace v internetu.
(článků v sérii: 8)

RSS - Really Simple Syndication

RSS kanál - moderní a běžná metoda k získávání informací o novinkách na webovém serveru.
(článků v sérii: 2)

SNMP

Protokol SNMP (Simple Network Management Protocol) je velice užitečný pro správu počítačové sítě.
(článků v sérii: 9)

Sports Trackers

Série článků, která se věnuje všemožným aplikacím i HW zařízením pro měření sportovních výsledků a zaznamenávání tréninků.
(článků v sérii: 5)

System Center Configuration Manager 2012

Články věnované nové verzi nástroje pro instalaci a správu stanic. Umožňuje instalaci OS, aplikací, aktualizace, inventarizaci, správu mobilních zařízení, správu napájení, ad.
(článků v sérii: 7)

Techniky karate

Články o principech a technikách Karate (převážně stylu Shotokan).
(článků v sérii: 3)

Telefony Nokia ve firmě

Pár drobností z mé praxe používání telefonu Nokia E65 ve firemním prostředí.
(článků v sérii: 2)

Virtualizace

Články z populárních témat o virtualizace serverů a stanic.
(článků v sérii: 5)

VPN - Virtual Private Network

Série článků, která obsahuje obecný popis technologie VPN. Rozebírá jednotlivé typy VPN, jako je Site to Site VPN a Remote Access VPN. A popisuje konfigurace na různých zařízeních.
(článků v sérii: 14)

Windows Hello for Business

Přesunuto do série FIDO autentizace - FIDO Authentication. Série o technologii Windows Hello for Business, která zvyšuje bezpečnost a pohodlí uživatelů při přihlašování do počítačů. Umožňuje využít pro ověření biometrii (otisk prstu či sken obličeje).
(článků v sérii: 0)

Windows OS

Články, které se věnují operačním systémům firmy Microsoft, jak klientských, tak serverových.
(článků v sérii: 21)

Základy počítačových sítí

Tento seriál jsem napsal pro časopis Connect. Většinu informací obsahuje shodně jako můj starší seriál Počítačové sítě - Computer networks, ale je napsán trochu jiným způsobem. Nejprve jsou stručně shrnuty technologie počítačových sítí a pak se trochu podrobněji probírají od nejnižších vrstev nahoru.
(článků v sérii: 4)

Zálohování - Backup

Články věnující zálohování (Backup), replikaci (Replication) a obnově (Restore) dat. Tedy ochraně dat (Data Protection) pomocí záložních kopií a obnově po havárii (Disaster Recovery).
(článků v sérii: 14)