www.SAMURAJ-cz.com 

18.12.2017 Miloslav Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Aktuality

Zobrazit: | záznamů: | řadit:

Samuraj-cz.com na Facebooku

Pondělí, 05.03.2012 18:06 | Samuraj | tento web

Tak jsem se před pár měsíci rozhodl jít s dobou a konečně si založit účet na Facebooku. Vždy jsem byl spíše odpůrce FB, protože jsem v něm neviděl žádnou užitečnou vlastnost. Ale když dnes všechny velké firmy mluví o sociálních sítích, jako o naší budoucnosti, které jsou již dnes užitečné a do budoucna budou existovat firemní sociální sítě (ano viděl jsem již současné pokusy od firem jako Cisco a IBM, ale nepřijde mi, že by to bylo zas tak moc rozdílné od Sharepointu, který tu je již dlouho). Tak jsem se rozhodl to vyzkoušet a zjisti, co to opravdu umí.

Tak zatím mne to příliš nepřesvědčilo. Devadesát procent zpráv, které na FB vidím, jsou naprosté nesmysly, které mne vůbec nezajímají. Moc nechápu ani ty lidi, kteří takové věci píší nebo sdílí. Jistě, pokud bych se nudil, tak bych možná strávil půl dne výměnou zpráv o ničem, ale spíš bych s přáteli zavítal do nějaké restaurace. Deset procent (možná to spíš přeháním) je pro mne zajímavých, většinou jde o fotografie z cest nebo nových rodinných přírůstků. Případně nějaké aktuality z oblastí, které jsem si přidal jako zájem. Ale tam je velká nevýhoda, že se tyto zajímavé zprávy naprosto ztrácí v záplavě ničeho (jistě můžu si od různých lidí zakázat zobrazování informací, ale to mi nepřipadá jako řešení).

Na druhou stranu je tu můj web www.samuraj-cz.com, kam přichází (dle statistik) celá řada lidí z Facebooku. Proto jsem zkusil založit FB Page pro svůj web, aby bylo případné vyhledání pro lidi jednodušší. Je tam také hezké to, že lidé, kteří se stanou příznivci mé stránky, již nejsou pouze anonymní IP adresou, ale stávají se osobou. Proto děkuji těm, kteří na like kliknuli a stejně mne potěší další, kteří navštíví stránku http://www.facebook.com/samurajczcom. Je to příjemné vidět, že to co dělám, má význam pro další lidi.

Pokusím se také využít ten sociální účel FB a budu na něj uvádět nějaké své osobní názory a zmínky o tom, co dělám. A o čem by třeba mohl být další článek. To je rozdíl oproti tomu, co dávám na svůj web, kde se snažím publikovat čistě technické informace.

zobrazeno: 8099krát | Komentáře [2]

Licence k článkům na tomto webu

Pátek, 28.09.2007 16:42 | Samuraj | tento web

Články na tomto webu samozřejmě zveřejňuji proto, aby si je mohli ostatní přečíst a najít návod na nějaký problém či se naučit něco nového. Přesto mě stojí dost práce vytvoření každého článku. Jako doplněk se také snažím vytvářet vlastní obrázky, abych nepoužíval cizí díla.

Veškerá díla jako články, grafika a zdrojové kódy jsou chráněna autorským zákonem. Jsou volně k dispozici pro osobní použití. Ale další zveřejňování části článků nebo některých prvků je možno pouze s uvedením jména autora a úplným odkazem na zdroj. Zveřejnění celých článků je možno pouze se souhlasem autora (Samuraj).

K uveřejnění těchto podmínek mne vedla situace, kdy jsem zjistil, že dva studenti Cisco Networking Academy na VUT v Brně vzali dva moje články a s minimální úpravou je odevzdali jako semestrální práci. Byl jsem také studentem vysoké školy, ale přesto mě to připadá špatné. Kdyby mne uvedli mezi použitými zdroji, tak bych nic nenamítal, ale pak by učitel jednoduše poznal, kolik práce udělali. Pánům Čevelíčkovi a Strapáčovi jsem poslal email, ale nedostal jsem žádnou odpověď. Navíc jejich práce je uvedena na webu fakulty, kde jsou zdůrazňována autorská práva. Pokud si někdo chcete udělat představu, tak se jedná o moje články Cisco IOS 1 - úvod, příkaz show a Cisco IOS 2 - verze, upgrade a záloha IOSu a "jejich" práce je IOS - bootování, správa.

zobrazeno: 84835krát | Komentáře [2]

Zabezpečené přihlašování pomocí SSL

Čtvrtek, 17.08.2006 08:50 | Samuraj | tento web

Jelikož HTTP komunikace je po internetu posílána jako čistý text, může ji někdo s určitými prostředky a snahou na internetu zachytit a odposlouchávat. Velice špatné je to v případě, kdy se přihlašujete na nějaký web a posílá se vaše uživatelské jméno a heslo. Nebudeme si nalhávat, že by uživatelé pro každý web používali jiné heslo a tudíž je zachycení těchto údajů možno jednoduše zneužít. Možnost, jak odposlechu komunikace zabránit, je šifrování této komunikace pomocí SSL. Je to možnost jednoduchá a účinná. Přesněji nezabrání odposlechu, ale útočník nezíská potřebné informace. Jedna nevýhoda SSL je vyšší zatížení procesoru, protože vše se musí zašifrovat a rozšifrovat, ale to je problém hlavně na serveru a ne klientovi.

Doposud jsem používal metodu, že při vstupu na přihlašovací stránku se web přepnut do šifrované podoby HTTPS a zůstal v ní po celou dobu. Ale nyní jsem si uvědomil, že to je zbytečné. Jediné údaje, které nechci, aby někdo mohl získat, jsou jména a hesla. Proto jsem změnil systém tak, že teprve ve chvíli, kdy se odesílá formulář s heslem (přihlášení nebo změna hesla), tak se odesílá na šifrovanou stránku – tudíž bezpečně, ale následně se přepne zpět do nešifrované podoby.

zobrazeno: 5755krát | Komentáře [1]

stránka 1 [celkem 1]