www.SAMURAJ-cz.com 

18.01.2018 Vladislav Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Aktuality

Zobrazit: | záznamů: | řadit:

Samuraj-cz.com na Facebooku

Pondělí, 05.03.2012 18:06 | Samuraj | tento web

Tak jsem se před pár měsíci rozhodl jít s dobou a konečně si založit účet na Facebooku. Vždy jsem byl spíše odpůrce FB, protože jsem v něm neviděl žádnou užitečnou vlastnost. Ale když dnes všechny velké firmy mluví o sociálních sítích, jako o naší budoucnosti, které jsou již dnes užitečné a do budoucna budou existovat firemní sociální sítě (ano viděl jsem již současné pokusy od firem jako Cisco a IBM, ale nepřijde mi, že by to bylo zas tak moc rozdílné od Sharepointu, který tu je již dlouho). Tak jsem se rozhodl to vyzkoušet a zjisti, co to opravdu umí.

Tak zatím mne to příliš nepřesvědčilo. Devadesát procent zpráv, které na FB vidím, jsou naprosté nesmysly, které mne vůbec nezajímají. Moc nechápu ani ty lidi, kteří takové věci píší nebo sdílí. Jistě, pokud bych se nudil, tak bych možná strávil půl dne výměnou zpráv o ničem, ale spíš bych s přáteli zavítal do nějaké restaurace. Deset procent (možná to spíš přeháním) je pro mne zajímavých, většinou jde o fotografie z cest nebo nových rodinných přírůstků. Případně nějaké aktuality z oblastí, které jsem si přidal jako zájem. Ale tam je velká nevýhoda, že se tyto zajímavé zprávy naprosto ztrácí v záplavě ničeho (jistě můžu si od různých lidí zakázat zobrazování informací, ale to mi nepřipadá jako řešení).

Na druhou stranu je tu můj web www.samuraj-cz.com, kam přichází (dle statistik) celá řada lidí z Facebooku. Proto jsem zkusil založit FB Page pro svůj web, aby bylo případné vyhledání pro lidi jednodušší. Je tam také hezké to, že lidé, kteří se stanou příznivci mé stránky, již nejsou pouze anonymní IP adresou, ale stávají se osobou. Proto děkuji těm, kteří na like kliknuli a stejně mne potěší další, kteří navštíví stránku http://www.facebook.com/samurajczcom. Je to příjemné vidět, že to co dělám, má význam pro další lidi.

Pokusím se také využít ten sociální účel FB a budu na něj uvádět nějaké své osobní názory a zmínky o tom, co dělám. A o čem by třeba mohl být další článek. To je rozdíl oproti tomu, co dávám na svůj web, kde se snažím publikovat čistě technické informace.

zobrazeno: 8183krát | Komentáře [2]

Exchange 2007 a pravidla s přeposíláním či odpovědí

Úterý, 25.11.2008 22:09 | Samuraj | Microsoft admin

Myslím, že relativně častá je situace, kdy používáme Public Folders (veřejné složky) a příchozí zprávu si necháme přeposílat (Forward) na nějakou další adresu nebo na zprávu automaticky odpovídáme (Reply). Na Exchange Severu 2003 vše fungovalo bez problémů, jediné, co jsme potřebovali, bylo být vlastníkem (Owner) složky. Pomocí Folder Assistant jsme vytvořili pravidlo s Reply with nebo Forward. Ale když to samé zkusíme na Exchange Server 2007, tak můžeme dostat při ukládání pravidla chybovou hlášku:

Changes to the rule cannot be saved.

Která nám toho moc neřekne. Problém je v tom, že uživatel, který vytváří pravidlo, musí být nejen vlastník (Owner), ale také musí mít oprávnění odesílat jménem složky (SendAs).

Takže pár doplnění:

Když vytvoříme Public Folder na Exchange 2007, tak musíme nastavit oprávnění pro uživatele. Hlavního správce složky musíme nastavit pomocí Power Shellu, a pokud mu dáme oprávnění Owner, tak pak další správu můžeme provádět přes MS Outlook. Příkaz power shellu, který nastaví na určenou složku daného uživatele jako vlastníka:

Add-PublicFolderClientPermission -Identity '\cesta\složka' -User  uživatel -AccessRights Owner

V Outlooku pak můžeme nastavovat oprávnění (pokud jsme vlastník složky). Přepneme levou lištu na Folder List > Public Folders > All Public Folders - vybereme naši složku. Na složku klikneme pravým tlačítkem - Properties, přepneme se na záložku Permissions - zde můžeme přidávat uživatele a nastavovat jim oprávnění. Pokud chceme nastavit oprávnění všem zaměstnancům, tak můžeme využít skupinu Default. Důležité je nezapomenout na správné nastavení skupiny Anonymous, to jsou všichni uživatelé z internetu. Musí mít oprávnění Create items, aby mohli do složky posílat maily.

Tímto nastavujeme uživatelům oprávnění, jak mohou zacházet se složkou (editovat, vkládat, mazat zprávy apod.). Druhou důležitou vlastností (která je, pro mne z nepochopitelných důvodů, mimo výše uvedená oprávnění) je nastavování oprávnění SendAs, tedy odesílat zprávy jménem veřejné složky.

Pozn.: často je veřejná složka určena pro hotline, takže všechny dotazy chodí na jednu adresu, více uživatelů je zpracovává a odpovídá na ně, aby se udržela konzistence, tak je dobré, když odesílací adresa je opět veřejná složka.

Pokud máme Exchange 2007 SP1, tak můžeme SendAs oprávnění spravovat přes Public Folder Management Console (z Exchange Management Console - Tools). Další možností je opět použití Power Shellu.

Add-ADPermission -Identity 'jméno-složky' -User 'uživatel'  -ExtendedRights 'Send-as'
zobrazeno: 16669krát | Komentáře [10]

Subnet kalkulačka

Neděle, 23.11.2008 23:07 | Samuraj | sítě

Pro správu počítačové sítě je třeba se orientovat i v oblasti zvané subnetting. To je rozdělování počítačové sítě do subnetů a s tím související terminologie a výpočty. Jedná se o termíny jako IP adresa, maska subnetu, adresa sítě, broadcast adresa, síťové třídy (classless a classful), CIDR, VLSM, supernet, počet hostů, apod. Tuto problematiku jsem před časem popsal v článku TCP/IP - adresy, masky, subnety a výpočty.

Nyní jsem vytvořil webovou aplikaci, která pro zadanou IP adresu a masku podsítě vypočítá a nalezne řadu různých informací. Jedná se o Online IP Subnet Calculator (v AJ). Součástí je také anglická obdoba výše uvedeného článku, kterou jsem ale napsal po delší době, takže některé věci popisuje trochu jinak.

zobrazeno: 28608krát | Komentáře [2]

Wake on LAN přes internet - webová aplikace

Sobota, 25.10.2008 17:01 | Samuraj | administrace

Technika, která provádí vzdálené zapnutí/probuzení počítače, se označuje jako Magic Packet Technology nebo častěji Wake On LAN. Podrobně jsem tuto technologii popsal v článku Wake on LAN - lokální i vzdálený subnet.

Pro operační systém Microsoft Windows jsem vytvořil aplikaci, která se používá z příkazového řádku. Její popis naleznete v Samuraj Wake On LAN Command Line - aplikace sWOLcmd.

Nyní jsem ještě napsal jednoduchou webovou verzi, kterou můžete použít odkudkoliv z internetu. Nachází se na adrese wake-on-lan.samuraj-cz.com a je v anglickém jazyce.

zobrazeno: 16908krát | Komentáře [0]

Jan Soukup druhý na otevřeném mistrovství světa

Úterý, 20.11.2007 15:30 | Samuraj | sport, karate

O víkendu 16. – 18. 11. 2007 se konalo 9. otevřené mistrovství světa v Karate Kyokushinkai (The 9th World Open Karate Tournament) v japonském Tokyu. Jedná se o významný turnaj konaný jednou za čtyři roky. Soutěží se bez hmotnostní kategorie a účastní se největší borci z celého světa.

Náš Honza Soukup získal úžasné druhé místo a stal se vicemistrem světa.

Pár fotografií ze závodů naleznete na webu Evropské organizace - The 9th World Open Karate Tournament.

Video z finálového zápasu, kde Honza nastupoval se zraněnou nohou, je na YouTube - Kyokushin World champs final.

Krátké info přináší aktuality Evropské organizace či web Honzova domácího oddílu.

zobrazeno: 13290krát | Komentáře [7]

Licence k článkům na tomto webu

Pátek, 28.09.2007 16:42 | Samuraj | tento web

Články na tomto webu samozřejmě zveřejňuji proto, aby si je mohli ostatní přečíst a najít návod na nějaký problém či se naučit něco nového. Přesto mě stojí dost práce vytvoření každého článku. Jako doplněk se také snažím vytvářet vlastní obrázky, abych nepoužíval cizí díla.

Veškerá díla jako články, grafika a zdrojové kódy jsou chráněna autorským zákonem. Jsou volně k dispozici pro osobní použití. Ale další zveřejňování části článků nebo některých prvků je možno pouze s uvedením jména autora a úplným odkazem na zdroj. Zveřejnění celých článků je možno pouze se souhlasem autora (Samuraj).

K uveřejnění těchto podmínek mne vedla situace, kdy jsem zjistil, že dva studenti Cisco Networking Academy na VUT v Brně vzali dva moje články a s minimální úpravou je odevzdali jako semestrální práci. Byl jsem také studentem vysoké školy, ale přesto mě to připadá špatné. Kdyby mne uvedli mezi použitými zdroji, tak bych nic nenamítal, ale pak by učitel jednoduše poznal, kolik práce udělali. Pánům Čevelíčkovi a Strapáčovi jsem poslal email, ale nedostal jsem žádnou odpověď. Navíc jejich práce je uvedena na webu fakulty, kde jsou zdůrazňována autorská práva. Pokud si někdo chcete udělat představu, tak se jedná o moje články Cisco IOS 1 - úvod, příkaz show a Cisco IOS 2 - verze, upgrade a záloha IOSu a "jejich" práce je IOS - bootování, správa.

zobrazeno: 84917krát | Komentáře [2]

Jan Soukup mistr Evropy 2007

Pondělí, 04.06.2007 18:25 | Samuraj | sport, karate

Honzovi se konečně podařilo to, o co usiloval několik let. V sobotu 26.5.2007 zvítězil na 21. European weight category championship v Kyokushinkai karate a stal se tak mistrem Evropy. Turnaj se konal v Řeckém městě Volos pod záštitou EKKO organizace. Po jeho dvou bronzových a jedné stříbrné medaili z ME konečně dosáhl na zlato.

Velice Honzovi gratuluji a přeji mnoho štěstí na MS.

zobrazeno: 5765krát | Komentáře [0]

stránka 1 2 [celkem 2] >>>