www.SAMURAJ-cz.com 

23.04.2024 Vojtěch Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Články

Bug na CUCM 8.6 a 9.x telefonní MAC adresy

Pátek, 28.06.2013 12:33 | Samuraj - Petr Bouška |
Provedl jsem malý upgrade CUCM z 8.6(2a) na 8.6(2a) SU3 a hned jsem narazil na zásadní chybu této verze. Na řešení mne navedla jediná zmínka na internetu, kde stejný problém řeší člověk na verzi 9.1. Problém spočívá v tom, že po upgradu nefunguje na telefonech Extension Mobility. Řešením je opravit MAC adresy telefonů, aby obsahovaly pouze velká písmena.

Nutno podotknout, že už jsem z firmy Cisco velice zklamaný. Tento bug ukazuje, že testování se asi moc neprovádí. Takto zásadní chyba jim přeci nemůže uniknout. Na chyby Cisco SW narážím stále a ve stále větším množství. Zrovna u Cisco Unified Communications Manager (CUCM) to je teď po každém upgradu problém.

Popis problému s přihlašováním na telefon

Provedl jsem upgrade CUCM clusteru z verze 8.6.2.20000-2, což je 8.6(2a), na verzi 8.6.2.23900-10, což je 8.6(2a)SU3. Ten je podrobněji pospaný v článku CUCM proces standardního upgradu. Starší verze vykazovala nějaké problémy, proto jsem upgrade prováděl, ale Extension Mobility fungovalo v pořádku.

Po dokončení upgradu (a samozřejmě nastartování služby Extension Mobility), který proběhl bez chyb, jsem se pustil do testování funkcí. Dostal jsem se k otestování Extension Mobility a zjistil jsem, že se z přihlášeného telefonu nemohu odhlásit. Místo odhlášení se zobrazil přihlašovací dialog, ale zadání údajů vyvolalo pouze chybové hlášení. Telefon byl ale očividně přihlášený a standardně přijímal hovory.

Vyzkoušel jsem jiný telefon, který byl odhlášený a ani zde se mi nedařilo přihlášení. Dostával jsem chybovou hlášku (uvádím ji česky a také anglicky):

Přihl. není k dispozici (11)
Login is Unavailable (11)

Vyzkoušel jsem, že přes CUCM rozhraní mohu uživatele z telefonu odhlásit, ale pořád přihlášení nefunguje. Zkusil jsem i factory reset telefonu. Na Ciscu jsem našel několik rad (jedna například popisovala problém nefunkčního přihlašování po upgradu na verzi 8.6), třeba články Troubleshooting Extension Mobility in Cisco CallManager a Unified Communications Manager 5.x/6.x/7.x/8.x: Troubleshoot Extension Mobility Issues. Ale vše marné. Při testování jsem zjistil, že problémem je zasaženo velké množství telefonů, ale ne všechny.

Důležitou informací, která souvisí s touto chybou, je, že náš CUCM byl původně nasazen ve verzi 6.0 a postupně upgradován až na 8.6. Většina telefonů byla přidána při pořízení, ale některé doplňovány časem.

Řešení chyby ovlivňující Extension Mobility

Na internetu se mi podařilo nalézt (asi jedinou existující) zmínku o stejném problému. U tohoto člověka byl proveden upgrade na verzi 9.1 a nastala stejná situace jako u mne. S TACem zjistili, že problém je v MAC adresách telefonů (možná jde o Device Name, které se z MAC adresy generuje), protože prý verze 9 je na ně velice citlivá. Tak očividně nejde pouze o verzi 9, ale také o poslední patch u 8.6.

MAC adresy telefonů mohou obsahovat pouze velká písmena, nikoliv malá!

Zjistil jsem, že 80% telefonů má MAC adresy s malými písmeny, zbytek používá velká. Předpokládám, že velká písmena jsou u telefonů, které byly přidány až po upgradu na verzi 8.

Když jsem u telefonu změnil MAC adresu na velká písmena, tak okamžitě začalo fungovat přihlašování. Postup je následující (prováděl jsem přes webové rozhraní):

 • CUCM - Cisco Unified OS Administration - Device - Phone
 • rozklikneme telefon (třeba si je vyfiltrujeme předponou SEP)
 • pokud je přihlášený uživatel, tak nemůžeme editovat MAC adresu, sjedeme na sekci Extension Information a klikneme na Log Out, poté znovu načteme stránku (třeba v adresním řádku ENTER)
 • upravíme v MAC adrese písmena na velká
 • klikneme na Save (dostaneme informaci, že máme použít také Apply Config, ale myslím, že již v této chvíli docházelo k restartu telefonu)
 • klikneme na Apply Config (pro jistotu ;-)
 • po restartu se již na telefon normálně přihlásíme

Nenašel jsem jiné řešení, než všechny telefony ručně editovat. Takže po několika hodinách práce se snad situace vyřešila (až na níže uvedenou druhou chybu).

Další problém

Chybné heslo

Pouze pro zmínku, někteří uživatelé měli problém se přihlásit a zobrazovala se jim chyba:

Zkuste se přihlásit znovu (201)
Please try to login again (201)

To bylo ovšem pouze chybně zadané heslo.

Nedostupnost Extension Mobility

U určitého procenta uživatelů (cca 8%) nastal další problém. Při pokusu o využití Extension Mobility, třeba hned při stisku tlačítka Služby (Services), se zobrazila chyba:

Hostitel nebyl nalezen
Host Not Found

Problém jsem vyřešil provedením Factory Resetu těchto přístrojů. Poté již fungovali normálně.

Factory reset telefonu

Při tomto postupu se telefon zresetuje do továrního nastavení a následně si nově stáhne firmware. Operace trvá řadu minut a smaže osobní nastavení (vyzvánění a pozadí). Postup je následující pro telefony 79XX:

 • vypojíme napájení
 • zapojíme napájení a zároveň držíme klávesu #
 • když začnou blikat boční tlačítka (speed dial), tak pustíme klávesu
 • postupně stiskneme všechny klávesy 123456789*0#
 • začne se nahrávat SW a dojde několikrát k restartu telefonu

Pro telefony 89XX/99XX:

U nových telefonů je možné provést factory reset přímo v menu telefonu. Stiskneme tlačítko Applications (mě připadá spíš jako nastavení) - Administrator Settings (Nastavení správce) - Reset Settings (Reset nastavení) - All Settings (všechna nastavení).

zobrazeno: 4869krát | Komentáře [0]

Autor:

Související články:

Cisco Unified Communications - CUCM

Články z kategorie Cisco UC popisují obecně IP telefonii od Cisca. Hlavní zaměření je na ústřednu Cisco Unified Communications Manager (CUCM). Jiná kategorie se věnuje UCCX.

Pokud se chcete vyjádřit k tomuto článku, využijte komentáře níže.

Komentáře

Zatím tento záznam nikdo nekomentoval.

Přidat komentář

Vložit tag: strong em link

Vložit smajlík: :-) ;-) :-( :-O

Nápověda:
 • maximální délka komentáře je 2000 znaků
 • HTML tagy nejsou povoleny (budou odstraněny), použít se mohou pouze speciální tagy (jsou uvedeny nad vstupním polem)
 • nový řádek (ENTER) ukončí odstavec a začne nový
 • pokud odpovídáte na jiný komentář, vložte na začátek odstavce (řádku) číslo komentáře v hranatých závorkách