Co je to CCNA
Zkratka CCNA znamená Cisco Certified Network Associate a jedná se o certifikaci firmy Cisco. Je to jedna ze základních certifikací a je značně rozšířená a populární. Získáním této certifikace prokáže absolvent znalosti z teorie i praxe středně velkých počítačových sítí a to v oblasti instalace, konfigurace, údržby a provozu sítí s Cisco aktivními prvky.
Jak se připravit
Cisco samo se snaží prosazovat tuto certifikaci nebo lépe řečeno vzdělání v této oblasti. Před několika lety se rozběhl projekt pro vzdělávání mladých odborníků, který se označuje jako Cisco Networking Academy. Tyto akademie dnes nalezneme na řadě vysokých (a někdy i středních) škol. Primárně jsou určeny pro studenty těchto škol. Regionální akademie v ČR je pod Cesnetem. Příprava na certifikaci CCNA na této akademii trvá 4 semestry.
Další doporučenou možností je absolvovat dva certifikované pětidenní kurzy Cisca v nějakém autorizovaném školicím středisku. A samozřejmě nikdo nebrání, aby se zájemce připravoval individuálně (jak jsem převážně učinil já). Důležitá pro absolvování je samozřejmě praxe, protože řada otázek je z praktické konfigurace.
Zkoušky pro certifikaci
Když získáme potřebné znalosti, tak můžeme absolvovat test. K tomu je třeba najít autorizované testovací středisko firmy Pearson VUE. Test se provádí na počítači ve speciální aplikaci. Součástí jsou různé typy otázek (výběr jedné či více odpovědí, přesouvání možností na určitá místa) a simulací, kde přímo konfigurujeme část sítě.
V nedávné době (červen 2007) došlo k několika změnám. Testy je nyní možno dělat pouze přes společnost Pearson VUE a ne již přes Prometric. Dříve se na CCNA dělal buď jeden hromadný test 640-801 CCNA nebo dva menší testy 640-821 INTRO a 640-811 ICND. Nyní se jedná buď o test 640-802 CCNA nebo dva testy 640-822 ICND1 a 640-816 ICND2. Také vznikla nová úvodní certifikace CCENT - Cisco Certified Entry Network Technician, kterou získáte po úspěšném složení zkoušky 640-822. Podrobnosti o certifikaci a potřebných zkouškách si můžete přečíst u Cisca na CCNA - Career Certifications & Paths .
Test 640-801
Já jsem absolvoval test 640-801, což bylo dříve asi to nejběžnější, a následující informace se budou týkat tohoto testu. Pokud bych měl říct, jak je tento test obtížný, tak to je samozřejmě relativní záležitost. Pro toho, kdo se pohybuje v sítích a používá Cisco, to asi není tolik obtížné, i když myslím, že test má široký záběr a ne všemu se člověk v praxi věnuje. Obecně se mi zdá tento test obtížnější než testy od Microsoftu, které jsem absolvoval. Jsou také přísnější kritéria. Obtížnost bych přirovnal k těžší zkoušce na FELu, ale rozdíl je v tom, že po složení tohoto testu získáme hezký certifikát a ne pouze známku do indexu.
Na test jsem měl 90 minut + 60 minut díky tomu, že test je v angličtině a my nejsme anglicky mluvící země. V testu jsem měl 56 otázek a dohromady byly ohodnoceny 1000 body. Pro úspěšné složení bylo třeba dosáhnout 849 bodů.
Test pokrývá značně širokou oblast. Jsou zde otázky jak z teoretických základů sítí (jako OSI model, TCP/IP model, adresování v síti, aktivní síťové prvky), tak z praktických věcí ohledně Cisco zařízení a to popis principu i způsoby konfigurace (oblasti jako STP, výpočty adres a subnetů, ACL, VLAN, routovací protokoly). Otázky se týkají switchů (a tedy přepínaného ethernetu) a také routerů.
Materiály
Když jsem se připravoval na tento test (věnoval jsem tomu asi 6 týdnů), tak jsem si dělal poznámky z jednotlivých oblastí, které jsou obsaženy v testu, a z těchto poznámek jsem si opakoval. Po složení testu jsem začal z těchto poznámek psát články. Jedná se o série Počítačové sítě - Computer networks a Cisco IOS (hlavně díly 1 až 10). Myslím, že v těchto článcích je obsaženo tak 80% informací potřebných pro složení testu. Jsou zde i nějaké informace navíc, v oblasti sítí jsem doplnil informace v rámci kontextu.
Závěr
Po úspěšném absolvování testu se člověk stává certifikovaným odborníkem, může používat CCNA logo, získá přístup k nějakým Cisco materiálům. Po pár týdnech obdrží "Welcome kit", kde je tištěný certifikát. A může pokračovat v dalších certifikacích.
gratulujem ! :)
Připojuji se ke gratulaci a děkuji za velmi naučné články - především za poznatky z praxe.
Take gratuluji. Ja ji zkousel pred 5 lety a neudelal o 6 bodu, takze mi prijde dost tezka :). Pravdou ovsem je, ze jsem mel na pripravu jen 5 dni :). Jednou ji ale dostanu! ;)
Též opožděně gratuluji a chci se zeptat, jak dlouho má tento certifikát platnost?
Děkuji
odpověď na [4]Michal: Děkuji všem .
Bohužel, platnost všech nižších a středních certifikací (associate a professional) je pouze 3 roky, vyší certifikace (Expert a Specialist) jsou platné 2 roky, pak je třeba provést recertifikaci. To znamená složit (téměř) jakoukoliv zkoušku, nejlépe tedy nějakou další .
odpověď na [5]Samuraj: Kolega říkal, že to bylo kdysi i na 8 let, pak na 5 a teď koukám že na 3 ....
S Ciscem začínám a je to dobrá práce ale Cisco to má všechno zmáknuté naprosto dokonale, vždyť o peníze jde až v první řadě - platí se za vše.
Zatím mám jen www.alefnula.cz/?pid=482 - školení bylo jen o promotion UC520 a CE 500 - to první je pro naše zákazníky neprodejné (drahé) a to druhé si zase k zákazníkům nenasadím ani náhodou.
odpověď na [6]Michal: Jo souhlasím. Cisco je v tomhle drsný, třeba certifikace od Microsoftu nemají takhle striktně omezenou platnost.
A co se týče peněz, tak to mě taky dost vadí. Za vše se platí, vše se počítá zvlášť. Například na core switche je záruka jen 90 dní a pak si člověk ani nestáhne patch! Líbí se mi řada věcí, jak je udělaná, jak se s nimi pracuje a jak jsou rozšířené. Ale v poslední době jsem koukal na HP ProCurve a jejich prvky vypadají velmi zajímavě. Doživotní záruka a aktualizace. Spousta zajímavých funkcí a grafické nástroje a statistiky z celé sítě. A vše je levnější než Cisco.
u tech certifikaci se to da celkem chapat, pokud chteji, aby mely nejakou vahu
Zdravim a nevim, jestli mi jeste v tento datum odpovis. Dokoncil sem vsechny ctyri semestry CCNA v Dublinu. V prubehu cervna bych mel delat prave konecny test, ale bohuzel mam doma rodinne problemy a musim se vratit na trvalo domu. Muj dotazek je, kde si zaverecnou zkousku delal a jestli je to nejak casove omezovano. Rad bych ji delal v prubehu cervence. Ja sem uz kontaktoval CVUT, tedy lepe receno CESNET, ale oni pry tento test nedelaji. Dekuji za odpoved.
Tak uz to mam, diky tvemu odkazu v clanku. Diky moc a hodne stesti s CCNA certifikatem
odpověď na [9]4kh3n4ton: Nevím, jak je to s výhodami pro test, když člověk absolvuje Cisco academii (já ji nedělal). Ale standardní test na CCNA se dá dělat kdykoliv (nejsou třeba žádné prerekvizity) v jakémkoliv autorizovaném testovacím středisku Pearson VUE (třeba OKsystem v Praze).
Ahoj, dneska jsem složil CCNA, co je prosím všechno v tom Welcome Kitu ? Přijde mi to automaticky a nebo si to musím dokoupit ? Díky moc
odpověď na [12]Gnukleus: Jestli si to dobře pamatuju, tak na certifikačním webu Cisca je třeba zadat žádost (jen odkliknout), jinak je vše zdarma. Welcome kit jsou desky s vytištěnou certifikací a plastikovou kartičkou .
Odklikat jsem tam hohl akorát Plague. Jinak jsem tam k odkliknutí našel akorát agreementy ale to s tim asi nesouvisí nebo jo? Jak se ta sekce, po zalogování v hlavním menu, jmenuje? Díky
Jo a za tu kopii chtějí 100 dolarů Tak ti nevím
odpověď na [15]Gnukleus: No já už to dělal více než před rokem a mám certifikace i od dalších firem, takže se mi to může míchat. Ale myslím, že všude se musel odkliknout potvrzení, že chci zaslat welcome kit (kvůli potvrzení adresy).
Na webu to je asi položka Certification Fulfillment, i když se web změnil. Tady píšou něco o 15$, ale to by mělo být, až když chci kopii (nevím). 100$ je za CCIE plaketu.
odpověď na [7]Samuraj: Ahoj, můžu srovnávat. Teď jsem si udělal ASE od HP a nedoporučuji nikomu, kdo si může dovolit Cisco pořizovat prvky HP. Nebudete příliš spokojeni. ProCurve je ještě v plenkách.
Vďaka za info, Samuraj...
Dneska som to dal na 936/1000 (640-801)...
Je možné se na Cisco certifikaci připravit sám? Jak si ale můžu ověřit teoretické znalosti když nemám potřebné HW vybavení, je na to nějaký SW emulátor nebo program? Dále by mě zajímalo, jestli to chápu dobře, test se skládá na stránkách CISCA, takže i z domova? a platí se to předem nějak CISCU? Děkuju moc za odpověď
odpověď na [19]gerw: Samozřejmě je možné se připravit i sám, praktické zkušenosti jsou však užitečné.
SW simulátorů existuje několik, Cisco má svůj vlastní Cisco Packet Tracer, který je tuším dostupný pouze pro Cisco Networking Academy. Dále existuje Open Source emulator Dynamips www.ipflow.utc.fr/index.php/Cisco_7200_Simulator, ke kterému je frontend Dynagen dynagen.org/ a komplexní nadstavba GNS3 (Graphical Network Simulator) www.gns3.net/.
Ne, testy se neskládají na webu Cisco, vždyť píšu v článku, že se skládají v testovacím středisku Pearson VUE!
odpověď na [20]Samuraj: děkuju moc za odpověď
mozem sa opytat kde zozeniem niejaky test?kde by som sa mohol otestovat?
aurora: Dobrá otázka, taky by mě to zajímalo
odpověď na [22]aurora: To není jednoduchá otázka.
Pokud byste studovali Cisco akademii, tak tam jsou speciální materiály od Cisca i z nějakými testy. Myslím, že pár ukázkových otázek se dá nalézt na webu Cisco. A pak existují firmy, které prodávají SW, který simuluje test, nevím nakolik je to legální.
Neviem nakoľko je to legálne, ale u nás na FTP sú niejaké testy aj materiály z CCNA testov. Ak chceš napíš mi mail na dev1lko1@azet.sk a ak to budú tie testy ( ešte som nemal čas pozrieť si to) tak ti to pošlem. Mám viac tých materiálov, aj niejaký program od kamoša ktorý by mal simulovať testy ( ešte som to neskúšal, tak neviem). Všetko ti popíšem cez mail.
Ahoj,
minuly tyzden som urobil CCNA test. Diky za super clanky, velmi mi pomohli pri priprave na tuto skusku.
Též gratuluji, pokud bych se připravoval sám a pak šel absolvovat nějaké testy, tak kolik bych platil za složení testu?
odpověď na [27]David: Ceny testů jsou zhruba 100 až 300 USD
Take se podelim o zkusenost z testu. Mel jsem k dispozici nejake starsi testovaci otazky a hodne mi pomohly, protoze mi pripadaji postavene tak nejak jinak oproti tem na konci kazde kapitoly. Bohuzel jsem netusil, ze tam budou i vylozene realne priklady resene na router/switch, ale nastesti jsem si dost hral v GNS3, takze jsem je nejspis (konkretni vysledky nezverejnuji) dal. Prislo mi to docela casove narocne, prave kvuli tem prikladum, mel jsem 3 a na kazdy jsem vyplacal tak 15 min. Bylo tam 48 otazek, max 1000, na prolezeni 825, dal jsem 869. (640-802)
odpověď na [29]Martin: Gtatulace! Mohl bys zaslat ty testovaci otazky na mail: tomex@post.cz Diky a jeste jednou gratuluju
ahoj, jestli mate ty otazky, tak by jsem o ne take rad poprosil,
Dekuji. dakon@centrum.cz
Dneska passl 640-802 co ted dal??? Jen tak to sesumiruju, mozna by to nekoho mohlo zajimat. Zacal jsem na to studovat pred dvema lety po vecerech, pak jsem ale vyjel do USA a rok se na to nepodival. Az potom v cervenci 2013 jsem to zacal brat vazne a vyticil jsem si tento cil, v srpnu jsem navstevoval cisco NetAcad na VUT v Brne, coz podle mojeho nazoru je docela nepostradatelne, abyste mohli svoje znalosti pospojovat v hlave dohromady, nebo si muzete vybavit vlastni laborator a zkouset podle nejakych cviceni napr. v knizkach. Secteno, podtrzeno bych vycislil cas potrebny, pokud s Ciscem nedelate denne v praci a neznate i tu teorii z knizek, na takove 4-5 mesicu 2,5 hodiny denne. Obzvlast nechutne jsou pak testove otazky, ktere jsou teda dost zakerne polozene a neni moznost test psat v cestine, tak si dovedete predstavit sami ... Opet, takovouto anglictinu nenaberete nikde jinde nez v knihach k tematu, nejlip potom od Cisco PRESSu. Nakonec z toho byl ale pomerne slusny vysledek
A jeste neco, musim tu slozit obrovsky dik Samurajovi za to, jak se tady na strankach venuje tehle tematice. Ze zacatku to byl muj jediny zdroj, ktery me motivoval jit do toho hloubeji a hloubeji.
odpověď na [32]Indy: Gratulace a také díky
Otázky v testu 640-802 jsou opravdu nepříjemně formulované. Oproti těm na konci kapitoly a semestru v Cisco akademii se v nich víc slovíčkaří a musíte si je opravdu pořádně přečíst a u některých nejlépe vzít možnosti vylučovací metodou. Což ale zdržuje a ač se 50 otázek na dvě hodiny zdá jako spousta času, vůbec mi to tak nepřišlo, utíkal rychle. Opět se nenechte zmást tím, že jste v Cisco akademii měli testy naklikané za 5 minut, tam nebyly otázky se simulovaným prostředím IOSu, které zaberou nejvíc času. To testovací prostředí je mimochodem taky pěkně odporné, rámcový layout, ve kterém musíte mnohdy rolovat ve všech rámečcích všemi směry, což taky pěkně zdržuje. Simulovaný IOS pak nedoplňuje příkazy TABem a obsahuje ještě o hodně méně příkazů, než packet tracer. Zkrátka bych radil nepodcenit reálnou konfiguraci routerů i switchů. Uteklo mi to o 80 bodů a řekl bych, že právě tady, i když to samozřejmě nevím jistě. Jinak zkouška 640-802 v pondělí končí a nahrazuje ji 200-120, ve které je oproti staré víc věcí z IPv6, nově HSRP, VRRP, GLBP, PPPoE a OSPFv3. Zajímavé je, že materiály na CCNA akademii jsou staré, stále připravují studenty na 640-802, kterou už ale nepůjde absolvovat.
Pokud shanite nejake testove otazky vcetne objasneni odpovedi a to uz na nove zkousky 200-120 tak bezte na stranky http://www.9tut.com/