www.SAMURAJ-cz.com 

03.12.2022 Svatoslav Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Články

Samsung Galaxy S3 - Android Flash, Root, záloha

Upraveno 06.11.2013 14:26 | vytvořeno 03.11.2013 21:20 | Samuraj - Petr Bouška |
Nikdy dříve jsem se nepouštěl do zásahů do Androidu, většinou jsem byl spokojen s tím, jak vše funguje (to neplatilo kdysi s Windows Mobile). Ale poslední řadu měsíců mne pronásleduje rozšířený problém se zamrzáním telefonu S3. Mnoho lidí píše, že situace je lepší v novějších verzích firmwaru (ROM). Bohužel mám brandovaný telefon od operátora a ten nové verze nevydává. Takže je možnost změnit telefon na oficiální firmware pro ČR, kde je k dispozici mnohem novější verze. Článek popisuje řadu obecných informací k Androidu, něco specifického pro přístroje Samsung a pouze pár věcí, které se týkají výhradně Samsung Galaxy SIII model GT-I9300.

Brandované telefony (upravené mobilním operátorem) mají dvě nevýhody. Většinou se v nich nachází řada aplikací navíc, které nejdou odinstalovat, a hlavně dostávají mnohem méně aktualizací. On již sám výrobce většinou vydává aktualizace jen pro novější/důležitější telefony a operátor z nich použije jen sem tam nějakou. Naštěstí existuje (myslím) bezpečná možnost, jak změnit brandovaný telefon na nebrandovaný.

Zjistil jsem, že ač je téma zásahů do Android telefonů, velice rozšířené, existuje mnoho článků a hlavně mraky diskuzních fór, tak nějaký komplexní přehled pro začátečníka se těžko hledá. Různé postupy jsou uvedeny na řadě míst a jsou velice jednoduché, ale já chtěl vědět, co přesně se děje a co zásahem způsobím. Takže jsem několik týdnů studoval a nakonec vše prakticky vyzkoušel, a také sepsal tento článek. Neručím za přesnost všech informací a upozorňuji, že zásahy do telefonu mohou vést k jeho poškození nebo ztrátě záruky. Člověk by je měl provádět pouze, pokud to potřebuje a je si jist co dělá. Proto se snažím vysvětlit všechny termíny a věci okolo. Jako jsou verze firmwarů, regiony, zálohování, rootování, flash originální ROM, zrušení rootu a návrat do výchozího stavu.

Původně jsem měl v telefonu verzi firmwaru XXELLA, po úpravě jsem se oficiálními aktualizacemi dostal na XXEMG4. V nové verzi, kdy jsem provedl kompletně čisté nastavení (a také zredukoval počet aplikací na dvě třetiny), se mi zatím neprojevilo zamrznutí (což nemusí nic znamenat, není to dlouhá doba), vyřešil se problém se špatnou synchronizací s ActiveSync (kalendář a kontakty), a minimálně o 30% se zlepšila výdrž baterie.

Důležité termíny

Některé termíny, které souvisí s operačním systémem Android a také s nahráváním nového firmwaru/ROMky.

Bootloader - zavaděč operačního systému. Některé telefony jej mají zamknutý, takže umožňuje zavést pouze OS podepsaný výrobcem, pak je potřeba jej odemknout. Samsung bootloader nezamyká.

Recovery - speciální bootovací oddíl, která obsahuje recovery console. Telefon můžeme nastartovat v Recovery modu, například když máme problémy s jeho startem. V Recovery máme k dispozici určité příkazy, například provést Factory Reset nebo instalovat aktualizaci systému. Vedle originálního (Stock Recovery) máme také upravené (Custom Recovery), které nabízí více možností, například provést Nandroid zálohu nebo nahrát (Flash) nový systém. Nejpoužívanější Custom Recovery jsou ClockWorkMod (CWM) nebo Team Win Recovery Project  (TWRP).

ROM (Firmware) - vlastní operační systém, běžně se používá termín ROM nebo Firmware. Používáme buď Stock ROM (oficiální od výrobce), která se aktualizuje oficiálně pomocí OTA (Over-the-air programming) updatu nebo u Samsungu programem Kies. Nebo Custom ROM, která je modifikovaná, často rovnou rootnutá, tu musíme nahrát ručně (pomocí Recovery nebo dalších postupů).

Kernel - jádro operačního systému, zajišťuje komunikaci s HW a SW

Root - Android je založený na Linuxovém kernelu a standardně do něj nemáme privilegovaný přístup (nejvyšší práva). Jako rootnutí nebo odemčení rootu se označuje metoda, pomocí které získáme práva hlavního uživatele (Super User).

PDA - jde o operační systém včetně programů a nastavení, obsahuje kompletní obraz ROM (v telefonu vidíme verzi pod Build number), může jít o bootloader, recovery, operating system, user data, cache a moviNAND

Phone - také se používá označení Modem, zajišťuje obsluhu mobilního příjmu a datového modemu, v telefonu vidíme verzi pod Baseband version

CSC - Consumer Software Customisation - záleží na geografickém regionu a operátorovi. Obsahuje regionální nastavení, může obsahovat SW balíčky pro daný region nebo Branding (úprava dle operátora), také APN nastavení pro připojení, MMS, apod. CSC neříká nic o jazyku, který Android obsahuje nebo jaké klávesnice jsou k dispozici. CSC máme s označením regionu.

Region - telefon je zařazen do určitého regionu a má nahraný CSC určitého regionu. Regiony se označují třípísmenným kódem.

PIT - Partition Information Table - obsahuje informace o oddílech pro dané zařízení, skoro nikdy by se nemělo měnit od toho, co již máme

Samsung Kies - oficiální aplikace od Samsungu, která obsahuje ovladače pro telefon, umožňuje instalovat aktualizace Androidu, má funkci Emergency Firmware Recovery a umí dělat zálohy (které nejsou vždy spolehlivé)

Odin - Samsung Flashing Application - je originální aplikace, kterou používají servisy, a umožňuje nahrávat software do telefonů Samsung

Triangle Away - aplikace z Google Play, která resetuje počítadlo flashnutí Custom ROM na 0, vyžaduje root

NANDroid - standardní adresářová struktura pro zálohy systému Android. Nandroid backup tedy znamená zálohu celého systému, všech hlavních oddílů včetně systému (firmwaru), ale nezálohují se SD karty (ani interní) - podle nějakých informací je zálohovat má, ale mnou použitá metoda je nezálohovala.

Užitečné odkazy

Oficiální firmware (Stock ROM)

Samsung pro určitý telefon vydává celou řadu verzí firmwaru (ROM). Většinou více verzí je založeno na stejné verzi Androidu, třeba 4.1.2. Stejné verze ROM jsou uvolňovány různě pro různé regiony, na kterých jsou závislé (pro telefon v určitém regionu potřebujeme ROM ve stejném regionu).

Stažení Stock ROM

Na internetu najdeme servery, kde je možné stáhnout ohromné množství firmwarů pro různé Samsung telefony a regiony. Většinou jde o formát ROM pro použití v aplikaci Odin. Ke stažení bývají dva soubory, samostatný Kernel nebo kompletní Stock Firmware (ten již Kernel obsahuje). Nejpopulárnější servery:

Zjištění verze firmwaru

Pro zjištění informací o firmwaru a regionu máme celou řadu možností. Přímo v telefonu menu Settings - About device vidíme Model number, Android version, Baseband version (Phone), Kernel version, Build number (PDA). Zde ale nevidíme region.

Informace o verzích Androidu

Když spojíme telefon s počítačem, tak můžeme využít aplikaci Samsung Kies. Na hlavní stránce máme Firmware information a vidíme aktuální verzi a poslední, která je k dispozici pro update. Zobrazuje se PDA, Phone a CSC, za ním je v závorce Region.

Informace o verzích Androidu z Kies

Pokud na telefonu zadáme (vytočíme) kód *#1234#, dostaneme AP: I9300XXELLA, CP: I9300BOLK3, CSC: I9300TMZLL1. AP je PDA, CP je PHONE a CSC je CSC.

Označování verzí

Oficiální popis, z čeho se název verze skládá, jsem nenalezl. Neoficiálních popisů je řada, ale patrně v poslední době došlo k nějaké změně, protože přesně neodpovídají. Pro PDA je například kód I9300XXELLA, I9300 je model telefonu, XXE by mělo odpovídat regionu (ale nesedí s CSC regionem) a teprve LLA je vlastní verze (datum). CSC je třeba I9300TMZLL1, prostřední část TMZ je region (zde T-Mobile Czech)

Popis je třeba v Samsung firmware naming conventions a Samsung firmware naming convention and explanation.

Regiony

Telefon je zařazen do určitého regionu a má nahráno CSC určitého regionu. I když máme oficiální firmware, tak musí odpovídat tyto dva regiony, aby nám fungovaly oficiální aktualizace. Region se značí třípísmenným kódem, třeba XEZ je obecný pro Českou republiku, TMZ je T-Mobile Czech, O2C je O2 Czech. Nějakou tabulku nalezneme v článku CSC Codes.

Změna regionu telefonu

Na určitých verzích Androidu, určitě 4.0.4, možná i 4.1.1, lze změnit region zadáním kódu na klávesnici (vytočením). Tato změna provede Factory Reset, tedy smazání všech dat!

Kód je *#272*IMEI#, kde se místo IMEI zadá aktuální IMEI číslo (zjistíme v menu nebo pomocí *#06#). Poté klikneme na Install a dojde k Factory resetu.

Změna regionu kódem

EFS

EFS je důležitý systémový oddíl Androidu (běžně nepřístupný), který obsahuje různá data včetně IMEI (International Mobile Station Equipment Identity), unikátního čísla telefonu. Pokud se poškodí a ztratíme IMEI, tak se zobrazuje obecné IMEI 0049** nebo 0000 a nepřipojíme se k operátorovi (nemůže volat, apod.).

Změna EFS

Od verze ROM XXEMG4 se změnil formát EFS oddílu z v1 na v2 a pouze nové ROM od července 2013 (MG2) umí číst EFS v2. Takže pokud flashneme novou ROM, tak se běžně nemůžeme vrátit ke starší. Více informací IMEI / EFS - Know this stuff (i9300), Stock FW XXEMG4 -> zmení EFS adresár.

Freezing - problém zamrzání telefonu

Celé problematice flashování Android telefonu jsem se začal věnovat, protože se mi na telefonu stále častěji začal objevovat známý problém zamrzání (Freezing), kdy telefon naprosto přestane reagovat. Podle informací na internetu jsem ověřil, že zamrznutí není trvalé, ale trvá 5 až 20 minut a pokud počkáme, tak telefon začne opět reagovat. To je ovšem naprosto nepoužitelné. Na internetu je řada rad, jak tento problém řešit, ale nejlepší výsledek má asi nahrání novější verze firmwaru. Nejvíce problémů má údajně verze I9300XXELLA, což je poslední verze, kterou nabízí řada operátorů včetně T-mobile, i když Samsung vydal několik novějších verzí.

Popis problému je třeba v článcích How to fix a Samsung Galaxy S3 on O2 with the 4.1.2 freeze problem a Ultimate Galaxy S3 Unusual Freezing Thread.

Speciální start telefonu

Mimo běžného startu telefonu můžeme zavést dva speciální mody.

Download mode - vypnutý telefon zapneme současným stiskem Volume Down + Home + Power (dokud se nezobrazí speciální obrazovka), stiskneme UP

Recovery mode - vypnutý telefon zapneme současným stiskem Volume Up + Home + Power (držíme asi 5s a pustíme)

Zálohování

Než se pustíme do nějakých zásadních úprav systému, tak určitě není špatné vytvořit nějaké zálohy. Zálohovat můžeme řadu jednotlivých věcí nebo celý systém. Pro některé zálohy musíme mít rootnutý telefon. Většinu zálohovacích aplikací stáhneme přímo na Google Play a využijeme je z telefonu, pro některé potřebujeme upravené recovery a některé se provádí spojením s PC.

Obecně zastávám názor, že když něco nově instaluji, tak je nejlepší většinu věcí také nově nastavit místo obnovování či migrace starého nastavení. Rozhodně to platí i pro Android, protože jsem si chtěl zjednodušit práci a obnovit nastavení systému, TouchWiz i všech aplikací ze zálohy. Nejen, že se systémových nastavení obnovilo pouze pár, ale také se systém choval velice podivně. Například se extrémně vybíjela baterie (za 5 hodin z plně nabitého stavu).

Android a úložiště dat

Než se pustíme do zálohování, tak je dobré vědět, jak jsou data na Androidu ukládána. Nepodařilo se mi na toto téma nalézt příliš podrobných informací. Takže následující informace nemusí být přesné.

Galaxy S3 má paměť 16 GB, tato paměť se často označuje jako interní úložiště nebo ROM, i když jde o Flash paměť (tedy něco jako SD karta). Tato paměť je rozdělena na několik oddílů (partition), jde o /boot (obsahuje bootloader a kernel), /recovery (obsahuje recovery console), /system (obsahuje celý systém a předinstalované a systémové aplikace v /system/app), /cache (dočasné soubory), /efs (obsahuje důležitá data telefonu IMEI, MAC), /data (obsahuje instalované aplikace a jejich data, tento oddíl se formátuje při Factory Resetu). To jsou obecné oddíly, podle různých diskusí je v telefonu několik dalších oddílů jako /radio a /hidden.

Většina oddílů je běžně uživateli nedostupných. /system má velikost 1,5GB, /cache 1 GB, další oddíly zabírají více než 1GB. Zbývající prostor paměti má oddíl /data, to je asi 11,5GB, což vidíme v systému Settings - Storage - Device memory (proto zde není vidět 16GB, ale pouze část paměti, kterou můžeme využít).

Další část úložiště jsou SD paměti, mluví se o oddílech /sdcard a /sd-ext. Běžně se externí SD karta namapuje jako /storage/sdcard0, v našem telefonu je ale sem mapována interní paměť z oddílu /data/media. Takže sdcard0 a /data ukazuje stejnou velikost i volný prostor. Rozdíl je, že část /data je pro nás nepřístupná a tam se běžně instalují aplikace /data/app  a ukládá jejich hlavní nastavení /data/data. Prostor sdcard0 je přístupný uživatelům a sem si mohou aplikace ukládat další nastavení do sdcard0/android/data. Pokud připojíme externí SD kartu, tak bude v /storage/extSdCard.

Nějaké informace na internetu Android Partitions Explained: boot, system, recovery, data, cache & misc, Android Phone Memory and Storage.

Záloha aplikací

Při záloze aplikací můžeme zazálohovat vlastní aplikaci, tedy APK soubor a potom data (a nastavení) aplikace. Velké množství aplikací má data někde na internetu, takže stačí nově nainstalovat aplikaci, přihlásit se a vše se nám stáhne. Pak není potřeba záloha dat a nastavení. Záloha dat a nastavení znamená, že se zkopírují standardní složky aplikace z privátní a veřejné oblasti interní paměti. Některé aplikace (například navigační) si ukládají další data přímo na SD kartu do složky, tato data se většinou automaticky nezálohují.

Když provedeme zálohu a obnovu aplikace, tak jde vlastně o čistou instalaci a je to naprosto bezpečné. Obnova nastavení nemusí vždy dopadnout dobře. Také když provedeme zálohu, tak je dobré myslet, kam se ukládá. Ideální je na externí SD kartu, protože když se uloží do interní paměti (což je pro některé aplikace defaultní), tak se při Factory Resetu smaže.

Dobrá aplikace, která nám provede zálohu aplikací (APKček) je App Backup & Restore. Tuto aplikaci používám již dlouho, když jsem potřeboval získat APK aplikace stažené z Google Play. Nepotřebuje root, ale neukládá nastavení a některé aplikace (například Protected Apps). Záloha se ukládá na SD do složky /App_Backup_Restore.

Další aplikace je Helium - App Sync and Backup (dříve Carbon). Tato aplikace umí zálohovat i data aplikací bez rootu, v tom případě, ale musíme nainstalovat klienta na PC (http://www.clockworkmod.com/carbon) a poprvé spojit telefon s tímto klientem. Pak se již zálohuje na SD kartu. V praxi jsem vyzkoušel pouze zálohu a ne již obnovu. Helium ukládá data na SD do složky /carbon.

Hodně známá aplikace je Titanium Backup, která zálohuje vše, ale potřebuje root. Mezi zálohovanými aplikacemi jsou i různá systémová nastavení a TouchWiz home, ale jejich obnova mi nedopadla dobře. Defaultně ukládá data do interní paměti, to ale můžeme změnit v menu Preferences - pod Backup settings - Backup folder location.

Posledním příkladem je aplikace My Backup Root, která také vyžaduje root. Umí zálohovat aplikace s nastavením a média a zvlášť data. Mezi data patří kontakty, historie volání, SMS, systémová nastavení, Android Home, alarmy, slovník, kalendář, APN. Odsud jsem zkusil obnovit některá nastavení, ale dělal jsem to zároveň s obnovou něčeho z Titanium Backup, takže ve výsledku nevím, jestli problémy způsobila jen jedna aplikace nebo obě. Data se ukládají na SD do /reware/MyBackup.

Záloha SMS

Pokud nechceme přijít o staré SMS zprávy, tak je musíme také zálohovat. Spolehlivě funguje aplikace SMS Backup & Restore.

Záloha EFS

O tom, jak je EFS oddíl důležitý jsme psali, takže je dobré jej zálohovat. Jeho záloha je součástí kompletní Nandroid zálohy, ale můžeme provést samostatnou zálohu. Pro zálohu vždy potřebujeme root. Možností je celá řada, zde je zmíněna aplikace pro Windows.

 • Stáhnout program z fóra [TOOL] Záloha / obnova EFS pre I9300
 • Připojit běžící telefon přes USB (musíme mít zapnuté USB debugging)
 • Spustit EFS-BACKUP.bat
 • Stiskneme 1 pro zálohu, Y potvrzení
 • Na telefonu povolíme práva Super User

Záloha vytváří 3 soubory, ale tar.gz se nevytvoří, pokud v telefonu nemáme aplikaci Busybox. Další podobná aplikace [TOOL] EFS Professional v2.0.70 - záloha / obnova.

Záloha ROM / kompletní záloha

Pokud chceme zálohovat celý telefon včetně aktuální ROM, tak se nejčastěji využívá Nandroid záloha. NANDroid je standardní adresářová struktura pro zálohy systému Android. Standardně je tento způsob zálohy k dispozici z různých upravených Recovery (třeba ClockworkMod nebo TWRP). Ale je možno použít i následující aplikaci, která provede zálohu za běhu systému. Záloha obsahuje všechny běžné oddíly systému mimo SD karet (nezálohuje se ani sdcard0). Takže pro kompletní zálohu potřebujeme ještě zkopírovat paměťovou kartu.

Pozn.: Jakoukoli originální ROM (i brandovanou) můžeme stáhnout na internetu, takže teoreticky zálohu firmwaru nepotřebujeme.

Jedná se o zdarma aplikaci, kterou můžeme stáhnout na Google Play, Online Nandroid Backup  (onandroid). Požadavkem je rootnutý telefon. Dále je třeba nainstalovat aplikaci Busybox (také zdarma na Google Play), tu spustíme a zvolíme Install. Busybox nabízí různé GNU příkazy, které využívají další aplikace.

Onandroid provede kompletní zálohu telefonu (boot, recovery, system, data, cache, EFS). V defaultním nastavení se provede záloha typu ClockworkMod na kartu do složky /clockworkmod/backup/datum. Záloha trvá dle počtu aplikací a dat třeba půl hodiny.

Online Nandroid Backup

Zajímavá by mohla být aplikace Nandroid Manager, která umožňuje práci s Nandroid zálohami, mě se ji ovšem nepodařilo zprovoznit.

Nějaké informace na internetu:

Ostatní zálohy

Externí SD karta se při Factory Resetu nemaže, pro jistotu ji můžeme při větších zásazích (instalace firmware, factory reset) vyndat. Takže by nemělo být třeba ji zálohovat. Jiná otázka je interní paměť telefonu (sdcard0), jak jsme si řekli, jde o část oddílu data, takže ten se při Factory resetu zformátuje.

Kalendář, kontakty, maily, apod. asi máme na nějakém serveru, z kterého synchronizujeme, takže zálohu nemusíme řešit.

Na Home Screen máme určitě umístěnu řadu zástupců na aplikace a widgetů, případně složek se zástupci. Na Samsungu máme nadstavbu TouchWiz, nenašel jsem funkční možnost, jak zálohovat nastavení. Podle diskuzí, většina alternativních Home Screen aplikací, umožňuje zálohu a obnovu. Já používám aplikaci Elixir 2 a widget na plochu pro umístění více ikonu. Ve správě widgetu se dá zálohovat, záloha se uloží do sdcard0\Android\data\com.bartat.android.elixir.KEEP\widget-backup. Pokud si tuto složku zkopírujeme a potom nahrajeme na stejné místo do nově instalovaného telefonu, tak můžeme obnovit widget se všemi parametry.

Určitě není na škodu udělat si nějaké snímky obrazovky (screenshoty), dle kterých si pak nastavíme prostředí do původního stavu. Hodit se mohou všechny využívané plochy Home Screen, informace o verzi, nastavené účty, okno SMS zprávy, emailu, kalendáře (pokud jsme si je upravili od defaultu).

Když nastavujeme nový telefon, tak dostáváme dotaz, jestli chceme zálohovat nastavení na Google účet a to samé u Samsungu. Já jsem tyto možnosti vždy odmítal, pozdě mne napadlo, že by stálo za zkoušku, co se tímto způsobem zálohuje.

Postup na Root telefonu

Existuje řada metod, jak provést Root, populární je CF Auto Root a Framaroot. Některé metody instalují Custom Kernel nebo Recovery. Zde si popíšeme CF Auto Root, které pouze dočasně nainstaluje Custom Recovery a pak vrátí originální. Telefon je tedy v originálním stavu, až na root, o jedna se zvýší Flash Counter.

Ke všem větším zásahům do telefonu je nutné upozornění, že zásah děláte na svoji zodpovědnost a špatným postupem můžete zničit telefon. Baterie by měla být nabitá. Když se používá aplikace Odin, tak musí být vypnuté Kies.

Využijeme ODIN a CF Auto Root, soubor CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.zip - rozbalíme. Tato metoda rootu zachovává Stock recovery, pouze přidá SuperSU (aplikaci). Root nemaže žádná data.

 • Na telefonu musí být zapnuto Ladění USB (Settings - Applications - Development - USB Debugging)
 • Spustíme Odin (součástí staženého zipu Auto Root je i Odin 1.85)
 • Do PDA zadáme soubor CF Auto Root - CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5
 • Spustíme mobil v Download modu - vypneme, potom stiskneme dohromady Volume Down + Home + Power, dostaneme obrazovku s informace - stiskneme UP
 • Spojíme telefon s počítačem pomocí USB kabelu. Doporučuje se mít plně nabitý mobil, provádět na pevném PC ne na notebooku (kvůli občasným problémům s napájením USB portů). V první sekci Odinu ID:COM by se měla objevit informace, na který port je telefon připojen se žlutým pozadím (verze 3 má modré).
 • Klikneme na tlačítko Start. Během procesu nesmíme odpojit telefon. Průběh je takový, že telefon nabootuje do upraveného recovery (uvidíme velké červené Android logo), nainstaluje SuperSU a vrátí stock recovery. Na konci nahrání se telefon restartuje. Nad oknem ID:COM se zobrazí zelené políčko PASS!

Po rootu se zvýší Flash Counter, takže jako další bychom měli použít Triangle Away.

Root Android - CF Auto Root

Nějaké informace na internetu:

Počítadlo Flash Counter

V telefonu je interní počítadlo neoriginálních flashnutí, které se jmenuje Flash Counter. Pokud flashneme Custom Kernel nebo Custom Recovery, tak se Flash Counter zvyšuje při každém bootu o jedničku. Servis pomocí tohoto počítadla pozná, že jsme upravovali firmware a nemusí uznat reklamaci. Naštěstí je jednoduchá metoda, jak toto počítadlo vynulovat.

Informace o stavu Flash Counter

Aktuální stav Flash Counter zjistíme tak, že nabootujeme do Download modu. Zde jsou vidět informace, jestli máme oficiální firmware. Originální stav vypadá následně:

ODIN MODE
PRODUCT NAME: GT-I9300
CUSTOM BINARY DOWNLOAD: No
CURRENT BINARY: Samsung Official
SYSTEM STATUS: Official

Pokud došlo ke flashi, tak vidíme jiné hodnoty:

ODIN MODE
PRODUCT NAME: GT-I9300
CUSTOM BINARY DOWNLOAD: Yes (1 counts)
CURRENT BINARY: Custom
SYSTEM STATUS: Custom

Vynulování Flash Counter

Využijeme aplikaci Triangle Away, kterou můžeme stáhnout na Google Play (jde o placenou aplikaci, ale nestojí moc, na internetu se dá sehnat i zdarma 2013.10.04][ROOT] TriangleAway v3.10. Aplikace vyžaduje root.

 • Spustíme Triangle Away, povolíme Super User (SU) práva, detekuje se model, pro daný model se musí stáhnout data (povolíme)
 • Klikneme na Reset flash counter, po varování se telefon restartuje (chvíli to trvá)
 • Zobrazí se menu Triangle Away, stiskneme Volume Up pro provedení resetu, znovu stiskneme Volume Up pro reset

Postup na Unroot

Na zrušení rootu existuje opět řada metod. Nejjednodušší je flash Stock ROM (originální). Pokud nemáme vynulované počítadlo Flash Counter, tak je dobré jej dopředu nastavit na 0 (pak to již neuděláme). Jiné možnosti popisuje článek How To One Click UnRoot Galaxy S3.

Postup na Flash ROM přes ODIN

Při flashi nové ROM je opět vhodné upozornit, že špatný zásah může zničit telefon. Doporučuje se mít nabitý telefon, udělat zálohu dle možností (ideálně kompletní Nandroid), vyndat SIM a SD kartu.

Jako nejjednodušší metodu využijeme flashuntí pomocí aplikace Odin. V tom případě nemusíme mít rootnutý telefon a teoreticky nedojde ke smazání uživatelských dat. Provedení Factory Resetu se ale silně doporučuje a často se dostaneme do situace, kdy nám nic jiného nezbude.

Odin nalezneme ke stažení třeba na XDA-developers ([28/06/2012][v3.07][ODIN] All Latest ODIN (Flash program) Versions for Galaxy S III, [27.08.2013 LATEST] Odin 3.09, Odin 1.85 | All versions! | Samsung ROM Flashing Tools). Nejčastěji se mluví o verzi 3.07 (kterou jsem použil i já) nebo 1.85. Stáhnout nyní můžeme i novější 3.09.

 • Na telefonu musí být zapnuto Ladění USB (Settings - Applications - Development - USB Debugging)
 • Stáhneme požadovanou  ROM, většinou jde o jeden soubor, který obsahuje všechny tři části (PDA, MODEM, CSC), třeba I9300XXEMC2_I9300OXXEMC1_I9300XXEMC2_HOME.tar.md5
 • Spustíme mobil v Download modu - vypneme, potom stiskneme dohromady Volume Down + Home + Power, dostaneme obrazovku s informace - stiskneme UP
 • Aby Odin mohl komunikovat s telefonem, tak musíme mít v PC ovladače, nejjednodušší je nainstalovat Samsung Kies, ale dá se stáhnout i jen balík ovladačů
 • Spustíme Odin (zde jsem použil verzi 3.07)
 • V programu zkontrolujeme, že je zatrženo pouze Auto Reboot a F. Reset Time, nic jiného! Při flashi nepoužíváme PIT (Partition Information Table) soubor!
 • Do PDA vložíme soubor ROM .tar nebo .tar.md5 - nejčastější situace, kdy je vše v jednom souboru, druhá možnost vložit zvlášť PDA, PHONE, CSC
 • Spojíme telefon s počítačem pomocí USB kabelu. Doporučuje se mít plně nabitý mobil, provádět na pevném PC ne na notebooku (kvůli občasným problémům s napájením USB portů). V první sekci Odinu ID:COM by se měla objevit informace, na který port je telefon připojen a pozadí zmodrá.
 • Klikneme na tlačítko Start. Během procesu nesmíme odpojit telefon. Na konci nahrání se telefon restartuje. Nad oknem ID:COM se zobrazí zelené políčko PASS!
 • Telefon se restartuje
Flash ROM pomocí Odin

Většinou se doporučuje provést po flashnutí Full Wipe (Factory Reset), čímž se předejde různým problémům, občas stačí jen Wipe Cache a Dalvik Cache (cache běžících aplikací, po restartu se vytvoří znovu). Myslím, že Factory Reset by se mohl provést ještě před flashováním, a bylo by to jednodušší.

Já jsem se po flashnutí dostal do stavu, že se po restartu zastavil telefon na logu SAMSUNG a ani po 20 minutách se nepohnul dále. Provedl jsem tedy reset následujícím postupem a pak již telefon fungoval OK.

 • Vyndáme baterii (aby se telefon vypnul) a vrátit zpět
 • Nastartujeme telefon v Recovery modu - stiskneme dohromady Volume Up + Home + Power, zde se pohybujeme pomocí tlačítek hlasitosti a potvrzení Power
 • Zvolíme Wipe data/factory reset (tím se zformátuje /data a /cache)
 • Zvolíme Reboot system now

Nějaké informace na internetu:

Přechod z brandované ROM na nebrandovanou ROM

Když známe všechny předchozí informace, tak je postup na převod telefonu do originálního nebrandovaného stavu velice jednoduchý.

 • Do telefonu flashneme pomocí ODIN ROM Android 4.0.4 s CSC XEZ (ta umožňuje změnu CSC) - třeba verze I9300XXBLH1
 • Změníme CSC telefonu na XEZ pomocí kódu *#272*IMEI#
 • Dojde k Factory Resetu a restartu, poté na telefonu naběhne úvodní průvodce
 • Pomocí OTA aktualizací nebo Samsung Kies aktualizujeme na poslední verzi
Samsung Kies upgrade ROM

Odinstalování systémových aplikací

Narazil jsem na zajímavou radu, jak korektně odinstalovat systémové aplikace. Musíme mít root a nějakého souborového správce, který podporuje root operace (já používám File Manager - v nastavení musíme povolit Root Explorer a Mount System Folders). Najdeme si APKčko aplikace, kterou chceme odinstalovat, ve složce /system/app a přesuneme ji do složky /data/app. Restartujeme telefon a pak by již měla jít aplikace odinstalovat standardním způsobem. Jen pozor, řada systémových aplikací je důležitá a pokud je odinstalujeme, tak nemusí systém dobře fungovat.

zobrazeno: 97417krát | Komentáře [37]

Autor:

Pokud se Vám článek líbil, tak mne potěšíte, když uložíte odkaz na některý server:

Pokud se chcete vyjádřit k tomuto článku, využijte komentáře níže.

Komentáře

 1. [1] Pavel

  Klobouk dolu, lezu na tyto stránky už nějaký ten pátek a pokaždé nezklameš. Divím se že si na to najdeš čas. Pavel

  Pondělí, 04.11.2013 14:19 | odpovědět
 2. [2] Samuraj

  Díky :-). S časem je to čímdáltím horší :-(.

  Pondělí, 04.11.2013 20:12 | odpovědět
 3. [3] Tomáš

  no stalo se mi to same, že se mi ukazuje jenom uvodni logo, ale nefunguje mi recovery mod... nevite nekdo co stim?

  Neděle, 10.11.2013 17:38 | odpovědět
 4. [4] Samuraj

  odpověď na [3]Tomáš: Jak jsem psal, mě pomohl Factory Reset. Jinak na androidforum.cz tyhle situace řeší.

  Pondělí, 11.11.2013 08:17 | odpovědět
 5. [5] Styx

  V současné době jsou u Samsung Galaxy S3 popisované problémy s upgradem firmware na Android 4.3. Můj telefon si stáhnul tuto aktualizaci, ale zatím jsem jí nepotvrdil, takže jedu na 4.1.2. Nicméně, nevím jak se této aktualizace zbavit - telefon mi jí pravidelně nabízí, a mám možnost jí jenom odložit maximálně o 3 hodiny. Existuje nějaká jednoduchá možnost, jak to udělat?

  Pátek, 15.11.2013 17:57 | odpovědět
 6. [6] Michal

  Jsem v tomto amater, chci se dotázat když mám rootlý telefon a chci ho vrátit do původního stavu, tzv. aby již nebyl rootlý, tak lze to? Děkuji, jedná se taky o Samsung S3

  Pondělí, 18.11.2013 15:01 | odpovědět
 7. [7] Peter

  Caute a nieco o S4 mini???:-)

  Pátek, 20.12.2013 19:50 | odpovědět
 8. [8] Brork

  Super článek. Podle něho jsem si předělal svůj Samsung GS3 od T-mobile na nebrandovanou oficiální verzi od Samsungu 4.3.

  Sobota, 04.01.2014 14:55 | odpovědět
 9. [9] Tonda

  Super neco takoveho lovim uz dlouho .Moc diky:-)

  Středa, 08.01.2014 20:17 | odpovědět
 10. [10] Sim

  Děkuji za ucelené informace (návod) na jednom místě...paráda.

  Středa, 08.01.2014 23:04 | odpovědět
 11. [11] Viktor Racak

  Dobrý den prosim o radu mam SGIII a poslední dobou zamrzá tak že nepomuze ani restart nejde vůbec spustit stává se to asi tak jednou za dva dny pomůže jen kratke vyndání baterie..potom zase šlape normalne díky za odpověď

  Čtvrtek, 16.01.2014 22:34 | odpovědět
 12. [12] jira

  Ahoj stále jsem čekal na aktualizaci 4.3 a stále nic tak jsem začal pátrat a přišel jsem na to, že můj tel je dle csc pro soutskou arábii :- . tak jsem se chtěl zeptat jak to je když prehraju csc na českou republiku jestli pujde legálně aktualizovat a jestli zůstane záruka, nebo když něco budu muset zpět nahrát originál? každopádně tady jsem našel vše v jednom....kloubouk dolů a děkuji

  Pondělí, 27.01.2014 13:39 | odpovědět
 13. [13] Samuraj

  odpověď na [12]jira: Já myslím, že v ČR se oficiálně nesmí prodávat jiné CSC než ČR, takže se zárukou je to otázka :).

  Středa, 29.01.2014 09:30 | odpovědět
 14. [14] jozefff

  Ahojte, nainstaloval som si custom ROM 4.4.2 na sg3. samozrejme som spravil predtym backup povodnej ROM 4.3, Android 4.4 sa mi nepacil tak som telefon vypnul a spustil ho do recovery mode. tam som vybral moznost backup/restore----nasledne restore from sd card. nahrala sa mi povodna ROM 4.3 a chcem sa spytat ci treba spravit wipe data /wipe cache /factory reset... ze ci tam nezostanu nejake veci z custom ROM. Dakujem za odpoved :-)

  Pátek, 31.01.2014 18:39 | odpovědět
 15. [15] Tomáš

  Předem děkuji za nádherně sepsanou stránku. Nedávno jsem si S3 koupil, nějaká EU edice, byl tam soft AP:I9300XXEMB5 (CSC kód XEO - což je asi polsko) Telefon fungoval, jen neaktualizoval, tak jsem se rozhodl k přeflešování. Nahrál jsem starší verzi firmware (4.0.4), změnil kód země na XEZ a telefon se začal vesele aktualizovat na novější verze. Nakonec se ustálil na 4.3 a chod vypadá svižný, výdrž baterie výborná. ALE... zjistil jsem náhodou, že nejsem přihlášený k síti a když chci zavolat, tel hlásí chybu "Není registrován v síťi". Nevím co s tím, zkoušel jsem WIPE i Factory reset. Předpokládám, že je špatné RADIO (MODEM)? Poradí někdo prosím ?

  Pondělí, 03.02.2014 11:55 | odpovědět
 16. [16] Samuraj

  odpověď na [15]Tomáš: Zkontroloval bych IMEI, jestli nejde o problém s EFS, který jsme zmiňoval v článku.

  Pondělí, 03.02.2014 12:21 | odpovědět
 17. [17] Tomáš

  odpověď na [16]Samuraj: Samuraj: To se mi ale nezdá. Kdybych používal starší verzi firmware, měl bych zřejmě tento problém díky již pozměněné EFS. Ale mi se aktualizoval na verzi nejnovější a ta novou verzi EFS přece umí číst. Zkusil jsem ještě stáhnout hotový firmw I9300XXUGMK6_XEZ (Android v. 4.3) a dělá to to stejné. Takže přemýšlím vše vrátit do původního stavu.. (verze polsko a původní fmw 4.1.4 - tuším) ale jestli to něco vyřeší, to nevím.

  Pondělí, 03.02.2014 13:26 | odpovědět
 18. [18] Honza

  Dobrý den je možné že po flašnutí ROM zůstane dalvik-cache nedotčena?

  Neděle, 02.03.2014 19:59 | odpovědět
 19. [19] Karel

  Diky, adresovani IP-siti a ted Galaxy... Lepsi doku jsem jeste jinde nenasel, muj obdiv..:-):-)

  Neděle, 16.03.2014 08:48 | odpovědět
 20. [20] Katka

  Dobrý den, vlastním Samsung SIII, můžete mi poradit, jak vložím z PC eknihy do mobilu? Díky moc Katka

  Pondělí, 17.03.2014 13:18 | odpovědět
 21. [21] VV

  Dobrý večer :) článek moc hezky napsaný ale můj problém to nevyřešilo.. mám nějakou kopii s3 (gt-i9300) potřebuji ho flashnout.. nefunguje foťák- nejsem první majitel.. telefon se mi nehlásí k pc.. asi není ovladač.. balíček ovladačů nefunguje.. nemá někdo stejný problém?

  Úterý, 25.03.2014 19:36 | odpovědět
 22. [22] Jiří Klouček

  Dobrý den, mám verzi android 4.3 Při rootu telefonu mi procedura neproběhne, jako kdyby to nebylo připojené k USB. V Odin je políčko modré (to znamená OK). Nemohu zapnout ladění USB, ve starší verzi androida bylo jak je psáno výše (pamatuji, že tam bylo) teď tam ale nastavení pro vývojáře není, nebo ho nemohu najít. Poradí někdo? Děkuji

  Pondělí, 07.04.2014 17:17 | odpovědět
 23. [23] koca

  odpověď na [22]Jiří Klouček: tady je jak na to, taky jsem to hledal https://www.youtube.com/watch?v=2PYahi2UNpY

  Středa, 28.05.2014 15:07 | odpovědět
 24. [24] Rábek Josef

  Dobrý den,

  Už nevím jak dál prosím o jakoukoliv radu. Mám sgs3 byl na ni proveden root později jsem instaloval TWRP v2.7.0.0 při instalaci došlo nějaké chybě telefon nabíjí dostanu se automaticky do revovery kdy něco začne načítat a potom asi cca v 80% se načítání sekne a nic se dal neděje . akorát jsem zjistil že při instalaci došlo k poškození externí MicroSD . chtěl jsem provést přehrání softwaru ale přes odin se nechytám a při připojení telefonu k počítači hlásí neznáme zařízení . předem děkuji za radu. Jsem schopen telefon poslat na opravu pokud by bylo možné. Dekuji

  Středa, 02.07.2014 20:15 | odpovědět
 25. [25] wingi

  Dobrý večer, chtěl bych se v první řadě zeptat, jestli má někdo zkušenost aplikovat rady na této stránce u zařízení sgs4 (jestli je to možné), protože mám verzi LUX (pro lucemburk) a ctěl bych nahodit CZ (vše jede jak má, ale mám problém s nastavením preferované sítě - jede mi pouze EDGE a je tu možnost, že tato finta by mi pomohla) no a než bych se do toho pustil a vše zmršil :) rád bych měl alespoň nějakou jistotu, že tímto způsobem si s4 nepohnojím i kdyby to nepomohlo mému problému. Děkuji moc za odpověď

  Úterý, 22.07.2014 23:48 | odpovědět
 26. [26] Honza

  odpověď na [15]Tomáš: Zdravim, mám týž problém, mám teda S4, zkusil jsem už kde co všechno, přes Odina flashnout zpět stock rom i9505xxufnc4, wipe data, cache, dalvic...s jakoukoliv i jinou rom se to chová stále stejně, nedovede se to zaregistrovat, pouze na začátku boot to na pár vteřin zobrazí vodafone a pak nic, operátory to načte, ale přihlásit se nelze.

  H. honzin.jezek@centrum.cz

  Středa, 06.08.2014 23:21 | odpovědět
 27. [27] KAmi

  ahoj je nejaky efektivní zpusob jak odstranit hůaseni "neni registrován v síti " dekuji

  Čtvrtek, 14.08.2014 09:45 | odpovědět
 28. [28] kajalik

  Ahoj,

  mám problém s mou Sony Ericson X8:

  Chtěl sem odemknout bootloader,

  ale po odemknutí se mobil ani nezapne:-(

  Proto prosim o radu a pomoc jak to opravit do normálu.

  Měl sem program Flashtool!

  Děkuji!

  Úterý, 02.09.2014 13:10 | odpovědět
 29. [29] kajalik

  Jo a maám email kajalik@hotmail.cz

  Děkuji

  Úterý, 02.09.2014 13:11 | odpovědět
 30. [30] Cecila

  ahoj, neporadil byste mi prosím někdo?

  Sgs3 začal nevím proč blikat displej, dále se mi často objevuje hlášení o spuštěných aplikacích, několikrát za sebou, když odmáznu, nefunguje tlačítko vypnutí displeje. Musím několikrát vše promačkat aby se zase chytil:-(

  Cecila

  Pátek, 07.11.2014 17:11 | odpovědět
 31. [31] Jarda

  Zdravím všechny, potřebuji poradit jak dál s Sg S3 GT-I9300.Nefunkční telefon jsem reklamoval na konci záruky. Byl mi vyměněn za "nový", u kterého jsem po týdnu zjistil velké kolísání signálu, občas signál není žádný, ačkoliv na ostatních telefonech je max. signál . Jinak ostatní funkce jsou OK. Samozřejmě telefon již nejde reklamovat. Díky za každou seriozní radu.

  • na komentář odpověděl [32]a
  Úterý, 11.11.2014 21:14 | odpovědět
 32. [32] a

  odpověď na [31]Jarda: Jestliže byl vyměněn za nový, tak se na něj vztahuje opět dvouletá záruka. Pokud by byla vyměněna například jen deska vztahuje se na ni opět dvouletá záruka na ostatní části nikoliv. ;-)

  Sobota, 06.12.2014 14:52 | odpovědět
 33. [33] Jerry

  Ahoj mám dotaz ohledně S2 mini - S6500, brandovaný vodafone, během automatického update došlo asi k nějakému problému, po update přestal fungovat mimo jiné fotoaparát, nebylo dostupné interní uložiště, telefon se nepřihlásil do sítě - nebylo možné telefonovat. Přes ODIN jsem telefon flashnul odpovídajícím brandovaným firmware staženým z netu. Po flashi jsem zatím nezjistil že by nějaká aplikace nefungovala, nicméně, tel. se opět nepřihlási do mobilní sítě vodafonu, ostatní operátoři fungují. V čem by mohl být problém?

  Sobota, 10.01.2015 14:13 | odpovědět
 34. [34] Nikilauda

  Super, návod na S3 stále plně funkční :-)

  Pondělí, 23.02.2015 21:28 | odpovědět
 35. [35] pavel

  video navod by nebyl ? :)

  Pondělí, 02.11.2015 22:29 | odpovědět
 36. [36] michal

  nevi někdo kde získat vyssi android nez je 4.3 na Samsung galaxy s3.Oficialni je nejvyšší 4.3

  Středa, 20.07.2016 22:47 | odpovědět
 37. [37] Lukáš

  Clanek pekny pro amatery. Jen mi schazi napr. Jak rootnout mobil bez pouziti pocitace, jak flashnout supersu bez pouziti TWRP nebo CWM, jak fleshnout supersu na originalnim recovery menu bez pouziti TWRP nebo CWM. Pokud to doplnis klidne ti poslu sponzorsky dar.

  Úterý, 04.10.2016 19:20 | odpovědět
Přidat komentář

Vložit tag: strong em link

Vložit smajlík: :-) ;-) :-( :-O

Nápověda:
 • maximální délka komentáře je 2000 znaků
 • HTML tagy nejsou povoleny (budou odstraněny), použít se mohou pouze speciální tagy (jsou uvedeny nad vstupním polem)
 • nový řádek (ENTER) ukončí odstavec a začne nový
 • pokud odpovídáte na jiný komentář, vložte na začátek odstavce (řádku) číslo komentáře v hranatých závorkách