www.SAMURAJ-cz.com 

23.02.2024 Svatopluk Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

Techniky karate

Články o principech a technikách Karate (převážně stylu Shotokan).

Správné držení pěsti při technikách cuki

První věc, kterou se učí student karate, je jak správně zavřít ruku v pěst. Jedná se samozřejmě o základní a důležitou věc a řeklo by se tedy, že ji každý zná a provádí dobře. Není to však pravda (z různých důvodů), a proto píšu tento článek, kde popisuji správné držení ruky se zavřenou pěstí. Toto držení potřebujeme do velké části technik úderů (cuki), seků (uchi) i krytů (uke).

Tradiční začátek tréninku – seiza, mokuso, joi

Začátek a konec tréninku karate (a většiny budo) má daný formální postup (stejný na začátku i konci). Jedná se o projev respektu ke kultuře a umění, které praktikujeme, k našemu učiteli i k sobě navzájem. Také se provádí dechové a meditační cvičení pro uvolnění a trénování naší mysli a koncentrace. Začátečníci a někdy i pokročilejší studenti nechápou správný význam nebo postup praktikování těchto technik. Pokusím se zde popsat a vysvětlit japonské termíny seiza, joi [yoi], zanšin [zanshin], jame [yame], šizen tai [shizen tai], mokuso, seika tanden a hara.

10 nejčastějších chyb v technikách Shotokan karate

Pokusil jsem se sepsat nejčastější chyby, kterých se dopouštějí (nejen začínající) cvičenci karate. Tento soupis se týká provedení základních technik úderů, krytů, kopů a postojů, tedy kihonu. Na těchto deset bodů se můžeme podívat i opačně a jedná se o základní vlastnosti, jak správně provádět techniky.