www.SAMURAJ-cz.com 

04.07.2020 Prokop Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Články

Microsoft nástroje pro OS deployment

Úterý, 14.12.2010 16:35 | Samuraj - Petr Bouška |
Tento článek je to, čemu říkám "manažerský přehled", což znamená, že zde naleznete pouze hrubé a stručné informace (ne detailní popis nebo návod). Je to soupis nástrojů a technologií, které má Microsoft pro deployment operačních systémů. Pokud zde nenaleznete to, co jste hledali, tak je mi líto, ale rozepisovat více to neplánuji. Pokud chcete něco dodat, jste vítáni v komentářích.

Systémy pro instalaci

SCCM - System Center Configuration Manager

Nejvyšší MS nástroj pro instalaci OS, aplikací, aktualizací. Podporuje fyzické, virtuální i mobilní prostředí. Jako jediný umožňuje Zero Touch Installation, instalaci bez zásahu klienta (plně automatizované). Využívá collection a task sequence.

MDT - Microsoft Deployment Toolkit

Framework, který má nástroje pro tvorbu imagů (WIM). Umožňuje vytvářet referenční obrazy, dělat v nich změny, přidávat ovladače, instalovat aplikace. Automatizovaný deploy obrazů OS. Podporuje Lite Touch Installation.

WDS - Windows Deployment Services

Slouží k deploy připravených obrazů OS pomocí PXE boot. Umožňuje doplnit ovladače, ale hodně věcí se musí dělat manuálně, proto jsou k dispozici další nástroje. Podporuje WIM i VHD, multicast, centrální úložiště ovladačů a dynamické přidělování. Pokud chceme deploy OS dělat z DVD, tak jej nepotřebujeme.

AIK - Windows Automated Installation Kit

Skupina nástrojů k podpoře konfigurace a nasazování OS, které jsou potřeba pro MDT případně i pro WDS. Například editace Unattend.xml (pro automatizovanou instalaci), vytváření obrazů, aktivace OS (Volume Activation Management Tool) pomocí MAK (Multiple Activation Key).

Windows SIM - System Image Manager

Nástroj pro vytváření bezobslužbých (unattended) Windows setup odpovědních souborů. Podporuje WIM, do odpovídajících částí souboru můžeme přidávat instalací součástí, balíčků, rozdělení a formátování oddílu, konfigurace IE apod. Vše pomocí GUI.

Windows PE - Preinstallation Environment

Minimální Win32 systém s omezenými službami většinou ve formě bootovacího CD/DVD (můžeme použít i na flashdisk). Používá se pro přípravu počítače pro instalaci Windows, kopírování obrazů, řešení problémů (například když OS nenabíhá) apod.

Nástroje a příkazy

DISM - Deployment Image Servicing and Management

Nástroj pro konfiguraci a úpravu WIM obrazů (má nejširší možnosti), buď v offline (změny nad souborem) nebo online (obraz se aplikuje na počítač, provedou se změny, znovu se vytvoří obraz) režimu. Umožňuje upravovat obsah obrazů, přidat ovladač, konfigurovat součásti Windows, změnit licenční klíč, změnit edici, apod. Je součástí AIK.

dism /mount-wim /wimfile:c:\win7\sources\boot.wim /index:1 /mountDir:c:\temp2 - připojení obrazu.

dism /image:c:\temp2 /get-Drivers - seznam ovladačů v obrazu.

ImageX

Nástroj pro vytváření (a správu) WIM obrazů, pracuje na úrovni souborů. Může rozbalovat obrazy, přidávat či odebírat soubory do nich, validovat. Umožňuje přimountovat obraz a pak můžeme použít další nástroje (jako BCDEdit). Je součástí AIK.

imagex /mountrw d:\imaging\data.wim 2 c:\mounted_images - připojení obrazu

USMT - User State Migration Tool

Přenášení profilů a dat uživatelů pomocí příkazů scanstate (stahuje data), loadstate (nahrává na nový PC). Je součástí AIK.

Scanstate c:\store /nocompress /p - zjistí jaký prostor bude potřeba pro uložení profilu bez komprese.

Bootcfg

Správce Boot Loaderu pro Windows XP. Upravuje soubor boot.ini, vyhledá na disku instalace OS a vygeneruje záznamy.

bootcfg /scan - proskenuje disky a hledá instalace OS

BCDEdit - Boot Configuration Data Edit

Správce Boot Loaderu pro Windows Vista a 7. Upravuje BCD stores, přidává nové, upravuje, přidává položky do boot menu. Můžeme určit, jaký OS se zavádí defaultně, pokud jich máme instalovaných více. Můžeme přidat VHD, z kterého se zavádí OS. Nahrazuje bootcfg.

bcdedit /export - uloží aktuální nastavení do souboru

BCDBoot - Boot Configuration Data Boot

Nástroj pro rychlé nastavení systémového oddílu nebo pro opravu boot prostředí na systémové partition. Můžeme jej použít pro opravu, když nám systém nebootuje. Je součástí Wnidows 7, Windows PE, AIK.

bcdboot C:\Windows - opraví zavaděč z dat v c:\Windows

Diskpart a VHD

Diskpart je nástroj pro příkazovou řádku pro správu disků a oddílů. Nově podporuje i správu VHD souborů. Umožňuje vytvářet a upravovat oddíly, měnit typ disku (na dynamický), měnit velikost, apod.

Sysprep

Upraví OS pro vytvoření obrazu a další distribuci. Může generovat nový SID, smazat uživatelská data, vyvolat úvodní konfiguraci OS (Windows Welcome, také označovaný out-of-box experience - OOBE), může využít odpovědní soubor.

Sysprep.exe /generalize /oobe /unattend:answer.xml
Sysprep.exe /audit

Obrazy - images

WIM - Windows image

Nový typ formátu obrazu disku, používá se pro deploy Windows 7 a Server 2008. Jde tedy o obraz (image) fyzického stroje. Obsahuje soubory a metadata, je souborově orientovaný (některé formáty obrazu disku jsou bitově založené). Podporuje single-instance storage (stejný soubor, který se nachází na více místech, je uložen fyzicky pouze jednou). Uvnitř jednoho WIM souboru se může nacházet více obrazů disku. WIM můžeme namountovat jako nový svazek a můžeme z něj i bootovat.

VHD - Virtual Hard Disk

Virtuální disk používaný již od dob Virtual PC. Jde tedy o obraz virtuálního stroje. Typicky se jedná o disk pro virtuální stroj. Jde o soubor, který uvnitř obsahuje partition a souborový systém. Windows 7 (některé edice) umožňují namountovat VHD jako disk a nabootovat z něj.

zobrazeno: 12092krát | Komentáře [0]

Autor:

Pokud se Vám článek líbil, tak mne potěšíte, když uložíte odkaz na některý server:

Pokud se chcete vyjádřit k tomuto článku, využijte komentáře níže.

Komentáře

Zatím tento záznam nikdo nekomentoval.

Přidat komentář

Vložit tag: strong em link

Vložit smajlík: :-) ;-) :-( :-O


Ochrana proti SPAMu, zdejte následující čtyři znaky image code

Nápověda:
  • maximální délka komentáře je 2000 znaků
  • HTML tagy nejsou povoleny (budou odstraněny), použít se mohou pouze speciální tagy (jsou uvedeny nad vstupním polem)
  • nový řádek (ENTER) ukončí odstavec a začne nový
  • pokud odpovídáte na jiný komentář, vložte na začátek odstavce (řádku) číslo komentáře v hranatých závorkách