www.SAMURAJ-cz.com 

27.05.2024 Valdemar Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Kontakt na autora - Petr Bouška aka Samuraj

Petr Bouška aka SamurajZdravím návštěvníci,

mé jméno je Petr Bouška. Těší mne, že jste zavítali na tyto stránky. Doufám, že vás zaujmou a budete je pravidelně navštěvovat. Rád se spojím s kolegy z oboru na platformě LinkedIn.

Některé možnosti kontaktu na mne jsou:

Střední školu jsem vystudoval SPŠ strojnickou, i když již v té době mne značně zajímaly počítače. Následně jsem začal studovat na ČVUT fakultě strojní, ale již po prvním semestru jsem zjistil, že to není oblast, které bych se chtěl věnovat. Takže další rok jsem začal znovu na ČVUT fakultě elektrotechnické (FEL). Po řadě veselých let, kdy jsem ovšem musel překonávat i těžkosti studia na této fakultě, jsem studium v roce 2004 úspěšně dokončil a získal titul inženýr. V bakalářské etapě jsem studoval výpočetní techniku, následně se zaměřením na systémové programování.

Programování byla oblast, které jsem se i po dokončení studia chtěl věnovat. Osud tomu ale chtěl, že jsem začal pracovat napůl jako programátor a napůl jako systémový správce (což byla oblast, kterou jsem si přivydělával při studiu). A poměrně rychle jsem se začal věnovat výhradně počítačovým sítím (oblasti, která mne na FELu vůbec nebavila) a správě serverů (AD domény).

V posledních ročnících studia a prvních pracovních jsem se hodně věnoval webovému programování (tedy tvorbě webových prezentací a aplikací, webdesignu, webcodingu, apod.). Snažil jsem se dodržovat moderní metody správného návrhu a tvořit weby přístupné, validní a optimalizované. V té době vznikl i tento web (nebo řekněme jednoduchý redakční systém).

Hned po škole jsem začal pracovat v české IT firmě OKsystem, kde jsem doposud. V současnosti na pozici IT Manager, tedy vedoucí oddělení spravujícího interní IT (které je docela rozsáhlé, kolem 400 virtuálních serverů a odpovídající infrastruktura s fyzickými servery).

Mimo povinností vyplývajících z vedoucí pozice se hlavně věnuji platformě firmy Microsoft (Exchange server, síťové a doménové služby) a aktivním prvkům (switche, WiFi) a IP telefonii firmy Cisco. Zajímám se i o návrh a design lokálních sítí a podílel jsem se na návrhu většího datového centra. Již řadu let je samozřejmostí virtualizace, kde používáme technologie VMware vSphere a Microsoft Hyper-V. A cloudové služby, kde se věnuji oblasti Microsoft 365. Postupem času se přidávají další oblasti jako NetApp, bezpečnostní prvky Fortinet, řešení ochrany dat Veeam.

Jak jste si patrně všimli, tak také rád píšu. Začal jsem články pro tento web, následně jsem v letech 2009 a 2010 přispíval do časopisu Connect! V únoru roku 2011 jsem začal spolupracovat s Microsoftem na dobrovolné pozici Microsoft Influencer. Moje zapojení trvalo do roku 2014 a spočívalo hlavně v publikaci článku na TechNet Blog.

V současnosti jsem členem řady technických uživatelských skupin. Navštěvuji odborné konference a semináře. Rád se setkávám s kolegy z oboru. Stále se musím vzdělávat, protože se IT neustále vyvíjí a také se přidávají nové oblasti, kterým se potřebuji věnovat.

Abych zmínil i některé ne IT zájmy, tak rád poslouchám rockovou hudbu, čtu knihy a cestuji. Od mládí mám rád sport, od roku 1991 se věnuji karate, 15 let jsem působil jako trenér v oddíle SKKP8. Poslední roky jde hlavně o fitness, kickbox a běh.

Mým původním plánem, když jsem vytvářel tento web, bylo publikování článků o mých koníčcích (hlavně karate a cestování). To se ale hned na začátku změnilo a naleznete zde převážně odborné články tematicky související s mou prací.

Odborné certifikace

Po prvních letech praxe, jsem se rozhodl dokázat si svoje znalosti, a začal jsem skládat zkoušky na různé odborné certifikace. Firma tuto oblast podporuje, protože certifikovaní specialisté jsou potřeba pro firemní certifikace, kterých jsme držitelé. Níže je seznam certifikací, které jsem za svou praxi získal.

Již řadu let mám příliš práce, takže nové certifikace nepřibývají a řadu starších jsem nestihl obnovit. Seznam obsahuje i neplatné a zastaralé certifikace.

Microsoft 365 Certified: Enterprise Administrator Expert Microsoft 365 Certified: Modern Desktop Administrator Associate
Microsoft Certified Solutions Associate: Windows Server 2012 Microsoft Certified Solutions Expert: Cloud Platform and Infrastructure Microsoft Certified Solutions Expert: Productivity
Microsoft Certified Solutions Associate Microsoft Certified Solutions Expert Microsoft Specialist Microsoft Certified IT Professional Microsoft Certified IT Professional Microsoft Certified Technology Specialist Microsoft Certified Technology Specialist Microsoft Certified Technology Specialist
Microsoft Certified Systems EngineerMicrosoft Certified Systems Administrator MessagingMicrosoft Certified Systems AdministratorMicrosoft Certified Professional
VMware Certified Professional on vSphere 5Information Technology Infrastructure Library version 3 Foundation

Certifikace se skončenou platností.

Fortinet NSE 1 Network Security Associate Fortinet NSE 2 Network Security Associate Fortinet NSE 4 Network Security Professional
Cisco Certified Network ProfessionalCisco Certified Design Professional
Cisco Certified Network Associate WirelessCisco Certified Network Associate VoiceCisco Certified Network AssociateCisco Certified Design Associate
HP Accredited Sales Professional     Symantec Technical Specialist