www.SAMURAJ-cz.com 

22.02.2024 Petr Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

Monitoring sítě

Úvod do monitoringu počítačových sítí a popis základních protokolů.

Začínáme s monitoringem sítě

Monitoring serverů, síťových prvků a dalších zařízení je dnes nezbytností, pokud chceme zvládat správu sítě. Přitom možností a monitorovaných oblastí je velké množství. Pokud známe odpovídající technologie, tak můžeme postavit kvalitní monitoring i zdarma. Pojďme se tedy podívat na možnosti spolu s technologiemi, které jsou k dispozici.

Zařízení v síti pod kontrolou

Samostatnou kapitolou monitoringu je sledování a analýza datových toků v síti. K tomu nám slouží protokol NetFlow. Druhou oblastí je dohled a správa zařízení v síti. Pokud porozumíme nejrozšířenějšímu protokolu SNMP, můžeme sami nebo pomocí monitorovacích systémů, dosáhnout úžasných výsledků.

Automatizovaná kontrola prostředí pomocí PowerShellu

aneb Pár tipů jak využít PowerShell. Každá síť potřebuje dohled (monitoring, kontrolu) a čím je větší, tím je složitější provádět různé kontroly ručně. Existuje řada systémů, které tyto kontroly budou provádět za nás, ale ty komplexní většinou stojí nemalé peníze. Přitom se dá vše postavit zdarma s menším či větším úsilím. Důležité je si uvědomit, co nás v naší síti zajímá, a na co chceme být upozorněni. Pak můžeme vytvářet jednoúčelové skripty, které nám zajistí potřebný přehled.