www.SAMURAJ-cz.com 

22.04.2024 Evženie Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Články

Apache, MySQL, PHP - EasyPHP

Pondělí, 30.01.2006 22:26 | Samuraj - Petr Bouška |
I přesto, že je o tomto tématu napsáno mnoho, bych chtěl začít moje články o webdesignu popisem mého prostředí. Vyvíjím na platformě Microsoft a používám "svatou trojici" web server Apache, databázový server MySQL a interpreter (server-side jazyk) PHP. V této první části popíši balík, který se jmenuje EasyPHP.

Doplněno 8.8. 2008: Nedávno jsem z EasyPHP přešel na WampServer. Otestoval jsem řadu balíků a tento se mi nejvíce zamlouvá. Aktuální verze obsahuje Apache 2.2.8, PHP 5.2.6, MySQL 5.0.51b, phpMyAdmin, SQLiteManger a řadu dalších drobností. Zajímavé je, že jednoduše podporuje provozovat více verzí PHP a dalších a přepínat mezi nimi. Také se v něm jednoduše zprovozní SSL. Adresa na webu www.wampserver.com.

Tento článek je pouze krátkým úvodem k dalším článkům, kde bych se rád zmínil o konfiguraci a používání známé trojice Apache, MySQL a PHP. Také samozřejmě zmíním další rozšíření jako nebo spíše technologie jako SSL, mod-rewrite apod.

Pro instalaci a základní konfiguraci prostředí pro vývoj existují dvě hlavní možnosti. Buď stáhnete poslední verze zmíněných nástrojů a konfigurujete je samostatně nebo sáhnete po jednodušší verzi a to jsou různé balíky, které obsahují tyto nástroje (většinou ve starší verzi) již základně nakonfigurované a propojené. Jelikož v současnosti používám verzi Apache 1.3x a PHP 4.x (a zatím jsem nenarazil na důvod přejít na vyšší verze) a pro další výhody, které zníním dále, používám balík, který se jmenuje EasyPHP.

V současnosti poslední verze je EasyPHP 1.8. Ta obsahuje Apache 1.3.33, MySQL 4.1.9, PHP 4.3.10 a PHPMyAdmin 2.6.1 a konfigurační nástroj EasyPHP, který v sobě soustředí možnosti konfigurace a řízení všech nástrojů dohromady. Pro mne velikou výhodou je možnost spouštět EasyPHP z flash disku, kdy se při startu přegenerují konfigurační soubory, a tím pádem máte svoje prostředí vždy sebou. Dalšími výhodami jsou předkonfigurování celého prostředí, jednoduchá správa extenzí, starty a restarty serverů apod. Na webu www.easyphp.org se píše o připravované verzi 2.0, která má obsahovat PHP 5.x a Apache 2.x.

Ještě krátká zmínka pro začátečníky. Webový server Apache je nejpoužívanějším webserverem na světě (i když hlavně ve své Linuxové verzi). Je relativně jednoduchý k používání a má mnoho funkcí. Je šířen pod vlastní licencí, ale v podstatě se jedná o freeware. Databázový server MySQL je šířen pod GPL licencí (tedy open source) a je v této kategorii jedním ze dvou nejrozšířenějších serverů. Neumí úplně vše, ale na střední aplikace je dostačující. O interpretačním jazyce PHP se nebudu příliš rozepisovat. Je to můj oblíbený jazyk a líbí se mi jeho jednoduchost a užitečnost. Připouštím, že na velké projekty je lepší .NET 2.0 nebo Java se Struts, ale to není dáno silou jazyka, ale spíše vývojovým prostředím. A poslední nezbytnou součástí je PHPMyAdmin, což je administrační rozhraní pro databázi MySQL, napsané v PHP. Opět pod licencí GPL.

EasyPHP

Odkazy:

zobrazeno: 15305krát | Komentáře [0]

Autor:

Související články:

Apache, MySQL, PHP

Články v této sérii se věnují popisu a konfiguraci asi nejpoužívanější kombinace pro provoz webových stránek.

Pokud se chcete vyjádřit k tomuto článku, využijte komentáře níže.

Komentáře

Zatím tento záznam nikdo nekomentoval.

Přidat komentář

Vložit tag: strong em link

Vložit smajlík: :-) ;-) :-( :-O

Nápověda:
  • maximální délka komentáře je 2000 znaků
  • HTML tagy nejsou povoleny (budou odstraněny), použít se mohou pouze speciální tagy (jsou uvedeny nad vstupním polem)
  • nový řádek (ENTER) ukončí odstavec a začne nový
  • pokud odpovídáte na jiný komentář, vložte na začátek odstavce (řádku) číslo komentáře v hranatých závorkách