www.SAMURAJ-cz.com 

25.04.2024 Marek Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

Fortinet FortiGate a další

Bezpečnostní řešení firmy Fortinet. Nejvíce zaměřeno na Next Generation Firewall (NGFW) FortiGate.

Fortinet FortiGate

FortiGate je pokročilý Firewall (bezpečnostní brána) společnosti Fortinet, označuje se jako Next Generation Firewall (NGFW). Existuje řada modelů, které jsou buď fyzické (hardwarová appliance) nebo virtuální (pro různé hypervisory - VMware vSphere, Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer, OpenXEN, KVM). Zde se věnujeme virtuální verzi, ale na tom příliš nezáleží, protože všechny FortiGate jsou vybaveny stejným operačním systémem FortiOS. Článek popisuje zprovoznění virtuální verze Fortinet FortiGate VM00. Následuje stručný popis hlavních operací, nastavení a vytváření komunikačních pravidel. Na konci jsou stručně zmíněny různé pokročilé funkce.
09.04.2018 | 25.02.2018 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 48962x | Komentáře [29]

FortiAnalyzer základní konfigurace

FortiAnalyzer je nástroj pro centralizované logování, primárně pro FortiGate, ale podporuje i další Fortinet zařízení. Umožňuje shromažďovat logy z více zařízení (a seskupovat či rozdělovat je), nad nimi provádět analýzu a generovat reporty. Zaměřeno je na bezpečnost a poskytnutí vhledu do hrozeb. Má širší možnosti než logování lokálně na FortiGate a hlavně podporuje mnohem delší historii dat. Může se jednat o HW appliance nebo virtuální stroj.
21.05.2020 | 29.02.2020 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 8920x | Komentáře [0]

FortiGate High Availability cluster a Virtual Domains (VDOM)

Firewall na perimetru sítě je náš centrální bod pro přístup do internetu a dalších sítí. Určitě nechceme, aby šlo o Single Point of Failure, takže potřebujeme řešit redundanci a nejlépe rovnou cluster, který zajistí vysokou dostupnost (High Availability). Cluster nám řeší jednotnou konfiguraci a přepínání jednotek v případě výpadku (nejen zařízení, ale třeba i linky). Když jsme pořídili dvě zařízení, tak je můžeme chtít co nejlépe využít. Pro některé situace se mohou hodit virtuální domény (VDOM). Ty nám dovolí rozdělit FortiGate na několik částí, které pracují samostatně. Tedy vytvořit z jednoho zařízení (nebo clusteru) několik virtuálních firewallů.
01.05.2021 | 05.03.2020 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 10020x | Komentáře [2]

FortiGate uživatelé, skupiny a autentizace vůči LDAP (AD DS)

FortiGate podporuje různé typy uživatelů a uživatelských skupin. Uživatelé se mohou autentizovat nejen lokálně, ale také vůči externím serverům. Užitečná je autentizace vůči LDAP serveru, tak můžeme využít uživatele v Microsoft doméně (Active Directory Domain Services). Uživatele a skupiny můžeme používat v bezpečnostních politikách nebo pokud vytváříme VPN připojení. I správci FortiGate jednotky se mohou přihlašovat doménovým účtem.

FortiGate autentizace certifikátem do SSL VPN

Minule jsme si popsali uživatelské účty na FortiGate a ověření lokálně či vůči vzdáleným serverům (LDAP). Dnes se podíváme na možnosti vícefaktorové autentizace (MFA). Speciálně využití digitálního certifikátu pro přihlášení do SSL VPN. Ukážeme si, jak můžeme využít běžnější uživatelský, ale také počítačový certifikát.

FortiGate dvoufaktorová autentizace s použitím OTP

Další pokračování, které se věnuje možnostem vícefaktorové autentizace (MFA) na FortiGate. Podíváme se na dvoufaktorovou autentizaci (2FA) pomocí OTP (One-time Password) zaslaného na email nebo jako SMS zpráva. Použití je pro přihlášení do SSL VPN, ale můžeme využít i jinde.

FortiGate konfigurace SSL VPN

Po několika úvodních článcích, které se věnovali autentizaci uživatelů, je tu rozsáhlý díl o konfiguraci SSL VPN. Snažil jsem se udělat popis hodně komplexně, protože oficiální dokumentace je pro mne nedostatečná. Pro vytvoření základního VPN připojení stačí pár jednoduchých kroků (příklady jsou v oficiální dokumentaci). Tento článek by měl ukazovat i všechny speciální možnosti, které můžeme nastavit. Věnuje se vazbám mezi jednotlivými částmi konfigurace. A snaží se o globální pohled, který přechází do popisu detailů.
07.05.2020 | 29.04.2020 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 19277x | Komentáře [1]

FortiGate SSL VPN Host Check - kontroly klienta při připojení

V tomto článku doplníme poslední část k dříve popsanému vytvoření SSL VPN na FortiGate. Budeme se věnovat kontrolám klienta při připojení do SSL VPN. Na klientovi můžeme ověřit řadu věcí a podle výsledku kontroly rozhodnout, zda se může nebo nemůže připojit do VPN. Kontroly můžeme provádět pouze na operačním systému Windows (něco málo na Macu). Ověřovat můžeme verzi operačního systému, přítomnost antiviru a firewallu, klientskou MAC adresu, existenci určitého souboru, procesu nebo klíče v registrech.

FortiGate konfigurace, upgrade, mody provozu, síťová rozhraní, CLI

Článek se věnuje základní konfiguraci (instalace a upgrade) fyzické appliance Next Generation Firewall Fortinet Fortigate. Popisuje možné módy provozu (operační mód, inspekční mód a NGFW mód). Rozebírá fyzická i virtuální síťová rozhraní. Zmiňuje základy použití příkazové řádky (CLI). A na závěr možnost automatického zálohování konfigurace.

FortiGate dvě připojení k internetu (Dual WAN)

Připojení firmy k internetu je dnes zásadní věc a většinou se požaduje, aby bylo bezvýpadkové (v rámci možností). Můžeme využívat jednoho ISP, který řeší vysokou dostupnost (redundanci) svými prostředky (třeba přivedením dvou nezávislých optických tras). Nebo mít dva (či více) různé ISP, pak musíme řešit sami využití linek a případné přepínání. Také můžeme mít dvě linky k internetu a chtít manuálně rozdělit provoz. FortiGate má několik možností, jak tyto situace řešit. Nejvíce se zaměřujeme na SD-WAN. Docela důležitá je otázka, zda řešíme pouze přístup do internetu nebo také publikujeme nějaké služby na veřejných IP adresách.

FortiGate Firewall politiky, NAT, Load Balancing, Debug

Základní vlastností Firewallu je řízení síťového provozu. To provádíme definováním bezpečnostních politik. V tomto článku se podíváme na základní vlastnosti politik. Dále rozebereme možnosti překladu adres (NAT - Network Address Translation). Jednak překlad zdrojové adresy pro komunikaci klientů do internetu. Pak také překlad cílové adresy pro publikaci serverů. S tím také souvisí rozvažování provozu na více serverů (Server Load Balancing). Popíšeme si základní objekty pro politiky, jako jsou služby a adresy. Na závěr je stručná zmínka o možnostech troubleshootingu provozu.

FortiGate 6.2.3 bugy, debug a podpora

Článek postupně doplňuji a také různé věci testuji na novější verzích. Takže se netýká pouze FortiOS 6.2.3, ale obecně 6.2.x a 6.4.x. Před pár měsíci jsme nasadili FortiGate Firewally do provozu a od té doby stále řeším řadu problémů. Myslím, že řada z nich není způsobena mojí neznalostí či chybou konfigurace, ale chybou vlastního FortiOS. S jednou věcí jsem se dokonce obrátil na Fortinet Support a podělím se zde o moje špatné zkušenosti. Rozhodl jsem se sepsat problémy, na které si vzpomenu, a u toho největšího popsat kroky, které jsem prováděl pro zjištění příčiny problému.
02.05.2021 | 04.09.2020 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 11327x | Komentáře [28]

FortiGate NAT64 - publikace serveru s interní IPv4 na IPv6

Obecně se nedoporučuje používat pro IPv6 žádnou formu překladu adresu (NAT). Lepší by bylo využít například Dual Stack a IPv6 adresy mít na Front End serverech spolu s IPv4. Ale mohou nastat situace, kdy potřebujeme co nejjednodušším způsobem zajistit dostupnost existující služby přes IPv6. K dispozici máme NAT64, kdy do IPv6 sítě zveřejníme adresu, kterou překládáme na existující interní IPv4 adresu. Na serverech není třeba žádná změna. Bohužel NAT64 Policy na FortiGate má řadu omezení, hlavně nepodporuje žádné Security Profiles.
17.04.2022 | 02.12.2020 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 5213x | Komentáře [2]

FortiGate IPsec VPN, debug a problémy

Pokusil jsem se dát dohromady stručný popis fungování IPsec protokolu pro navazování VPN. Primárně se článek zaměřuje na Site to Site VPN s využitím IKEv2 (a ESP). Nestudoval jsem RFC, informace jsou z různých článků na internetu, nejčastěji od výrobců (zaměřeno na Fortinet). Teorie se zaměřuje na jednotlivé termíny a bodový popis. Následuje orientační popis konfigurace IPsec VPN na FortiGate. Zbytek článku se věnuje tomu, jak provádět dohled, zjišťovat informace a řešit problémy (Troubleshooting), včetně ladění (Debugging). Zmiňuje také problémy, na které jsem narazil.
26.04.2021 | 14.04.2021 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 11595x | Komentáře [2]

FortiGate autentizace RADIUS, skupiny a MS NPS

Článek navazuje na předchozí popisy autentizace uživatelů a přidává ověřování proti externímu serveru typu RADIUS. I ten můžeme využít pro uživatele v Microsoft doméně (Active Directory Domain Services), třeba pro ověření do SSL VPN. Stručně se podíváme na konfiguraci Network Policy Server (NPS). Hlavně na způsob, jak přenášet údaj o zařazení uživatele do skupiny.

FortiGate problémy s připojením do SSL VPN přes FortiClient

Podíváme se na starý známý problém, kdy se FortiClient připojování do SSL VPN na FortiGate zasekne či ukončí na 98 procentech. Tento problém měl být vyřešen ve FortiClient 5.6.0. Podle diskusí se však stále objevuje i v novějších verzích. Jsou různé rady na vyřešení, ale v našem prostředí nakonec pomohlo to, co jsem nikde zmiňovat neviděl. Vypnout DTLS a připojovat se klasicky pomocí TLS. Podíváme se také na debug SSL VPN na FortiGate.

FortiGate Admin HTTPS přihlášení pomocí SAML SSO vůči Azure AD

FortiGate podporuje protokol SAML, který můžeme využít pro ověřování uživatelů. Jedno z míst, kde jej můžeme použít, je přihlašování administrátorů do webového rozhraní (GUI). A jeden ze zdrojů identity může být Microsoft Azure Active Directory (Azure AD). Ověřování vůči Azure AD nám dovoluje využít Conditional Access. Pomocí něj můžeme třeba nastavit vícefaktorové ověření (MFA). Nebo vyžadování spravovaného zařízení pro přístup.

FortiGate přihlášení do SSL VPN pomocí SAML SSO vůči Azure AD

FortiGate podporuje protokol SAML, který můžeme využít pro ověřování (autentizaci) uživatelů vůči vzdálenému serveru (podobně jako využíváme LDAP nebo RADIUS). Takto ověřené uživatele můžeme využít na různých místech. Zde se zaměříme na SSL VPN a jako Identity Provider (zdroj identity - externí ověřovací server) využijeme Microsoft Azure AD. Může jít o uživatele On-Premises AD DS domény, které synchronizujeme do Azure AD Tenantu (nebo čistě cloudové účty). Ověřování proti Azure AD nám dovoluje využít cloudovou bezpečnost. Například vícefaktorové ověření (Multi-Factor Authentication - MFA) a obecně Conditional Access.
04.06.2022 | 05.08.2021 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 8241x | Komentáře [7]

FortiGate SSL VPN autentizace přes NPS (RADIUS) vůči Azure AD

V minulém článku jsme rozebírali možnost ověření uživatelů vůči Azure AD při přihlášení do SSL VPN. Využíval se protokol SAML a bylo možno požadovat vícefaktorové ověření (Multi-Factor Authentication - MFA). Nešlo ale zároveň použít ověření klientského certifikátu. Existuje další možnost, kdy se dá využít MFA v Azure AD, dokonce dohromady s certifikátem. Má ovšem řadu jiných omezení. Využívá se Microsoft Network Policy Server (NPS), protokol RADIUS a NPS rozšíření pro Azure MFA (NPS Extension for Azure MFA).

FortiGate identifikace uživatelů pomocí FSSO - Fortinet Single Sign-On

Na FortiGate můžeme využít techniku Fortinet Single Sign-On (FSSO), kterou Fortinet označuje jako autentizační protokol pro transparentní ověření uživatelů. Díky ní přiřazuje k IP adrese jméno uživatele, který se z ní přihlásil. V komunikaci, kde se používá zdrojová IP adresa, tak můžeme místo IP adres využít uživatele a skupiny. FSSO má řadu různých možností a využití. Zde se ale zaměříme na napojení na Active Directory doménu a využití pouze pro identifikaci uživatelů v lozích.

FortiClient EMS VPN/ZTNA

FortiClient Endpoint Management Server (FortiClient EMS) slouží k centrální správě koncových stanic. Na počítačích využívá FortiClient agenta, kterého konfiguruje a získává pomocí něj informace. Podle licence máme k dispozici funkce pro vzdálený přístup, dnes označované Zero Trust Network Access (ZTNA). Nebo také Advanced Threat Protection (ATP), kde je Antivirus, Firewall a další. Zde se stručně podíváme na správu EMS a využití základní licence (nebudeme řešit pravý ZTNA princip a použití).
13.03.2022 | 05.11.2021 | Samuraj - Petr Bouška | Fortinet admin | 9621x | Komentáře [6]

Fortigate SSL VPN s Azure AD MFA z počítačů v doméně

Článek se věnuje situaci, kdy máme Fortinet FortiGate a na něm využíváme SSL VPN. Připojování do VPN chceme více zabezpečit. Takže se rozhodneme vyžadovat vícefaktorovou autentizaci při přihlašování uživatelů. Také chceme povolit připojení do VPN pouze z firmou spravovaných zařízení. To jsou počítače zařazené do AD domény. Využíváme cloudové služby Microsoft 365, kam replikujeme účty. Jako řešení se tedy nabízí napojení FortiGate na Azure AD pomocí SAML 2.0. A využití Azure AD MFA spolu s Conditional Access Policy.