www.SAMURAJ-cz.com 

26.04.2024 Oto Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

PowerShell

Články týkající se Microsoft skriptovacího jazyku PowerShell, který se používá ve všech nových verzích MS OS a aplikací.

Active Directory a personální data uživatelů - PowerShell

Active Directory asi všichni používáme (pokud jsme na MS platformě) pro centrální identity management (zjednodušeně správu uživatelů a autentizaci). Ale otázka je, kolik firem využívá množství atributů, které můžeme u uživatele nastavovat. Přitom různé personální či organizační údaje většinou evidujeme v personálních systémech. Tomu se sice nevyhneme, ale můžeme zadat (či exportovat nebo synchronizovat) tyto údaje do AD. A k čemu je to dobré? Například poštovní klient Outlook může tyto údaje zobrazovat a zjednodušit nám komunikaci.

PowerShell - Active Directory

Tak už i na mne dolehl PowerShell, ne že bych se mu bránil, ale hodně věcí udělám radši v GUI. Pro různé hromadné úpravy či výpisy určitých hodnot, se jedná o velice užitečného pomocníka. Myslím ale, že PowerShell není vytvořen zrovna User Friendly, takže pokud něco nepoužíváme pravidelně, není možné si to zapamatovat (neobsahuje takovou jednoduchou a chytrou nápovědu jako Cisco IOS). Proto jsem začal vytvářen tento seznam užitečných příkazů (a jejich variací), abych měl v případě potřeby, kam nahlédnout.

PowerShell - Exchange server

Na rozdíl od Active Directory se pro MS Exchange Server 2007 musel používat PowerShell pro řadu operací již od začátku. Některé operace byly časem doplněny do GUI Exchange Management Console, ale některé můžeme provést pouze přes PowerShell. Takže opět můj malý tahák užitečných PowerShell příkazů pro Exchange server (zatím ve verzi 2007 a 2010).
07.08.2013 | 19.11.2010 | Samuraj - Petr Bouška | Microsoft admin | 37900x | Komentáře [10]

PowerShell - Windows

PowerShel využijeme pro spoustu oblastí. Jednou z nich je samozřejmě operační systém. Zjišťování údajů, konfigurace apod. Pro spouštění příkazů nejčastěji používám PowerShell ISE, které je součástí Windows 7.

PowerShell - Ovládání aplikací a další použití

Další článek o užitečném nástroji (někdy i nezbytnosti) Microsoft PowerShell. Tentokrát si uvedeme nějaké speciální příklady použití, kdy můžeme řídit aplikace jako je MS Word a Outlook nebo přistupovat k Active Directory. PowerShell totiž umožňuje přistupovat ke COM objektům nebo k třídám z .NET Framework, tedy k programátorským rozhraním různých aplikací.

Exchange Web Services a PowerShell

Pro práci s Exchange serverem máme k dispozici řadu cmdletů v PowerShellu a pro některé funkce GUI. Ale někdy se může hodit i trochu jiný způsob. Můžeme použít Exchange Web Services Managed API, což je .NET rozhranní k EWS, které využívá Web Services SOAP protokol a Autodiscover. A stejně jako jiné .NET rozrhaní jej můžeme použít rovnou z PowerShellu.

Active Directory Recycle Bin

Novinkou na doméně (lese) ve funkčním stupni Windows Server 2008 R2 je koš (Recycle Bin). Myslím, že je to užitečná vlastnost, i když jsem ji za rok, co je zapnutá, použil pouze jednou. Rozhodně ničemu neškodí. Dělá to, co každý tuší. Smazaný objekt v Active Directory Domain Services (AD DS) se přesune do koše a jej možné je obnovit do původního stavu.

Automatizovaná kontrola prostředí pomocí PowerShellu

aneb Pár tipů jak využít PowerShell. Každá síť potřebuje dohled (monitoring, kontrolu) a čím je větší, tím je složitější provádět různé kontroly ručně. Existuje řada systémů, které tyto kontroly budou provádět za nás, ale ty komplexní většinou stojí nemalé peníze. Přitom se dá vše postavit zdarma s menším či větším úsilím. Důležité je si uvědomit, co nás v naší síti zajímá, a na co chceme být upozorněni. Pak můžeme vytvářet jednoúčelové skripty, které nám zajistí potřebný přehled.

Powershell - poslední přihlášení počítače či uživatele

V určitých situacích se nám může hodit, nalézt k počítačům či uživatelům v doméně informaci, kdy se naposledy přihlásili. Jednou z běžných situací je, že hledáme nepoužívané účty. Nebo naopak chceme nalézt, jak dlouho již počítač běží. Popíšeme si zde nějaké možnosti pomocí PowerShellu. První situace je relativně jednoduchá (pokud akceptujeme nějaké problémy) a informace získáme z Active Directory. V druhém případě již musíme přistupovat na jednotlivé počítače.

Exchange Server, Outlook a certifikáty v GALu

Článek se věnuje ukládání šifrovacích certifikátů do Active Directory. Jak k nim potom přistupují klienti jako je Outlook nebo OWA. Jaké mohou nastat problémy, když přejdeme na novou certifikační autoritu, a klientům se z AD nabízí stále staré certifikáty. A také různým PowerShell příkazům, pomocí kterých můžeme s certifikáty v AD pracovat.

Vzdálená změna hesla lokálních uživatelů Windows

Zmíníme si pár možností, jak konfigurovat lokální uživatelské účtu z příkazové řádky (pomocí skriptu). Jako hlavní účel je hromadná změna lokálních účtů na různých počítačích v prostředí (Active Directory) sítě. Článek uvádí různé konfigurační možnosti a na závěr příklad hromadné změny hesel lokálních uživatelů. Nejde o detailně dotažený skript, každý si jej může dotvořit dle svých potřeb.

PowerShell pro Azure AD, Exchange Online, práce s licencemi

Tento článek jsou pouze moje poznámky. Obsahuje stručné informace o použití PowerShellu pro získání informací o uživatelích v Azure AD a schránkách v Exchange Online (EXO). Dále se věnuje práci s licencemi a různým hromadným operacím. Popisuje možnost odebrání (zablokování) určité služby, jako je Exchange Online nebo Teams. Na závěr jsou tyto informace použity k vyřešení problému, kdy uživatel se schránkou v on-premises má druhou schránku v EXO.