www.SAMURAJ-cz.com 

22.02.2024 Petr Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

SNMP

Protokol SNMP (Simple Network Management Protocol) je velice užitečný pro správu počítačové sítě.

SNMP - Simple Network Management Protocol

Téměř každý slyšel o protokolu SNMP, o tom jak je výhodný a jednoduchý a jak je dobré jej využívat pro monitoring sítě. Ale již ne každý pořádně ví, o co se jedná a jak to funguje. Když jsem se podíval po internetu, tak jsem nenalezl žádný článek, který by stručně a jasně vysvětlil, oč se jedná. Proto jsem se o to pokusil já.

CACTI – SNMP monitoring a grafy

UPRAVENO 18.2.2007. Cacti je vynikající a bezplatný nástroj pro monitorování zařízení v síti s výstupem v podobě pěkných a přehledných grafů. Je velice univerzální, takže nám dovoluje širokou volnost při vytváření monitorování, ale existuje okolo něj silná komunita uživatelů, kteří vytváří různé šablony, takže běžné použití je jednoduché.

Informace o portech switche pomocí SNMP a PHP

V článku se snažím přiblížit možnosti praktického využití SNMP ve spojení s programovacím jazykem PHP. Příklad, který jsem zvolil je získání informací o portech/interfacech switche. Nejsou potřeba hluboké znalosti ani SNMP ani PHP k tomu abychom dosáhli zajímavé funkčnosti. Myslím, že hlavní je nápad (nebo informace) co vše můžeme dokázat.

Informace o zařazení portu do VLANy u Cisco Switchů pomocí SNMP a PHP

V článku "Informace o portech switche pomocí SNMP a PHP" jsem popsal jak získat základní informace o portech switche. Dobrým rozšířením je přidat k portu i informaci do jaké je zařazen VLANy. Tato operace již není tak jednoduchá a navíc je závislá na výrobci switche. V článku popisuji postup pro switche Cisco, který by měl být univerzální, ale u vyšších řad switchů je o něco komplikovanější. Otestoval jsem jej na switchích Catalyst 2960 a 3750.

Zjištění MAC adresy zařízení na portu switche pomocí SNMP a PHP

V předchozích dílech jsem popisoval, jak zjistit základní informace o portech na switchi. A jak informace doplnit o zařazení portu do VLANy. V tomto díle se věnuji dalšímu zajímavému rozšíření a to zjištění MAC adresy zařízení, které je připojené do daného portu. To se může hodit v řadě situací, například nám v síti začne komunikovat nějaký počítač a my potřebujeme dohledat, kde se fyzicky nachází. Postup jsem testoval na switchích Cisco Catalyst 2960, 3750, 6500, ale měl by být aplikovatelný i na jiné značky.

Stažení ARP tabulky z routeru (switche) pomocí SNMP a PHP

Po tom, co jsme minule nalezli MAC adresy zařízení, která jsou připojena na portech switche, by se nám hodilo tyto MAC adresy doplnit o odpovídající IP adresy, která nám poví více o daném zařízení. Pokud máme v síti centrální router (switch) přes který jednotlivé počítače komunikují (na L3), tak můžeme stáhnout jeho ARP tabulku a je to.

Informace o připojených zařízeních zjištěných protokolem CDP pomocí SNMP a PHP

Tento článek ukazuje další možnosti, jak využít jednoduchého programování v PHP a protokolu SNMP, k získávání užitečných informací ze sítě. Zde využijeme Cisco Discovery Protocol k získání informací o inteligentních zařízeních v síti.

Zjišťování síťového okolí protokolem LLDP s využitím PHP

Článek popisuje využití standardního protokolu LLDP (Link Layer Discovery protocol) pro získání informací o zařízeních v síti. Pro shromažďování dat se využívá protokol SNMP a skript v PHP.

Zjišťování topologie pomocí STP, SNMP a PHP

Další článek, který popisuje využití jazyka PHP a protokolu SNMP pro zjišťování síťových údajů. Tentokrát se využívají informace z rozšířeného protokolu Spanning Tree Protocol (STP).