Pozn.: Nevím, nakolik může být tento článek pro někoho zajímavý. Ale články pro web píšu primárně pro sebe, jako shrnutí něčeho co jsem nastudoval. A nedávno jsem dával dohromady dokumentaci k naší síti, tak jsem si to zkusil srovnat.
Do síťové dokumentace samozřejmě nepatří pouze diagramy, ale také celá řada tabulek (třeba adresní rozsahy, pevně přidělené adresy, veřejně publikované servery, switche) apod. Nejvíce přehledné jsou však diagramy (pro obecný přehled, některé věci se však lépe hledají v tabulce) a řada věcí se prolíná (hodně textových informací se dá vložit do schématu).
Diagramů, které můžeme nakreslit, je celá řada. A i když u menší sítě nám postačí jedno jednoduché schéma, tak postupně potřebujeme další (značně odlišné) pohledy. Pokusím se ukázat několik diagramů z mé praxe.
Pozn.: Uvedené obrázky zobrazují pouze velmi zjednodušené příklady. Chybí také řada popisků, které je důležité uvádět u jednotlivých objektů.
Topologie sítě
Zobrazení topologie sítě je to nejdůležitější a existuje řada pohledů, jak jej nakreslit. Můžeme začít od globálního pohledu, kde zakreslíme jednotlivé sítě. Na obrázku je standardní provedení, kde je lokální síť oddělena firewallem od DMZ (demilitarizovaná zóna, kam se umísťují počítače viditelné z internetu) a DMZ oddělena druhým firewallem od internetu.
Pokračovat do větších detailů jednotlivých částí sítě. V příkladu je rozkreslena LAN (velmi jednoduše).
A dostat se až k logickému propojení switchů (které doplňuje jejich fyzické umístnění, v jiném obrázku či tabulce). Na obrázku jsou dva racky (například na dvou patrech), které připojují koncové stanice. Switche v racku jsou propojeny do stacku a celý stack je připojen ke dvěma páteřním switchům dvěma nezávislými cestami.
Logické schéma VLAN
Pro VLANy samozřejmě potřebujeme tabulku, kde jsou uvedeny adresní rozsahy, brány apod. Ale přesto se může hodit i logické schéma, které zobrazuje, jak jsou jednotlivé VLANy spolu propojeny z komunikačního hlediska. Například, které jsou routovány na switchi, kam je připojen firewall, apod.
Obsazení Racků
Racky máme několika typů, běžně serverové a komunikační (rozvodné). Občas se může hodit, mít nakreslené podrobné schéma racků, kde je zapojen který switch či server a kam vede které propojení. I když toto můžeme mít nakresleno i v logickém schématu rozmístění. Levý rack ve schématu je komunikační, slouží k propojení patch panelů (zásuvek) kam jsou připojeni klienti. Pravý rack je serverový.
Šablony do Visia (Visio Stencils)
Výhodou je, že do Visia můžeme sehnat autentické obrázky různých prvků (serverů, switchů, apod.) přímo od výrobců. Zde jsou odkazy na některé zajímavé Visio Stencils (šablony).
- Dell
- Cisco
- Cisco ikony
- Systimax, ale odsud je odkaz k partnerskému webu NetZoom
- HP na webu VisioCafe (zde jsou schémata celé řady výrobců, třeba IBM, EMC, Hitachi, Fujitsu Siemens, Dell)
- Rittal – většinou najdeme schémata na webu Rittalu u jednotlivých produktů pod Downloads - CAD drawings – other, příkladem je třeba Serverová skříň Flex Rack
- visio.mvps.org - web několika Microsoftích MVP, obsahuje velké množství odkazů na Visio Stencils
- NetZoom – prodává Visio Stencils, dají se stáhnout nějaká dema
pokud by nekdo shanel bezplatne reseni, tak je celkem slusny Dia, existuje i windows verze a v zakladu sou tam i cisco knihovny
www.gnome.org/projects/dia
Me vyhoduje yEd - http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html
Zajimala by mne jedna vec, na kterou jsem nebyl pokusne schopen prijit.
Cisco nabizi "new" ikonky (schematicke) ve formatu windows formatu WMF. Jsou to vizualne ty same, jak je maji ke stazeni v PPT prezentacich. Jak se tyto ikonky daji nahrat do Visia?
Stencils jsou neco jineho, jsou tam primo obrazky konkretnich zarizeni. Mne by stacilo obecne schematicky:
router = kolecko s bilymi zkrizenymi sipkami
switch = hranata krabicka se symbolem switche
l3 switch / multilayer = krabicka se symbolem sipek do hvezdy
atd..
Mate nekdo zkusenost?
Ve Visiu v zakladu je par podobnych ikonek (zbarvene sedo/cervene), ale Cisco jich v WMF formatech nabizi daleko vice..
odpověď na [3]Lobo: No já mám od Cisca stažené ikony ve formátu VSS, dva soubory blue a colored. Ale netuším, kde jsem je sehnal.
WMF je Windows Metafile a otevřít jde. Dají se vložit přes Insert - Picture - From File. A překvapivě jsem zjistil, že mají i vlastnosti objektů do Visia.
Neměl by někdo příručku k Visiu 2007 v češtině?
K Office 2007 poskytl MS českou knihu download.microsoft.com/download/1/9/7/1970EEAD-6942-4353-BBE5-924684C2C581/Office_2007_Pruvodce_pro_kazdeho.pdf.
Ale k Visiu tak leda návod na webu office.microsoft.com/cs-cz/.
dik tato stranka mi moc pomohla:-):-):-):-):-):-)
je mi to na nic proboha co to souza člínky ????:-O:-(
kukukuk jak se máte co děláte tahle stránka je mi nááá prtttt :D :D :D :D :D :D :D :-O
Na kreslení je docela dobrej a zdarma : www.draw.io