www.SAMURAJ-cz.com 

23.04.2024 Vojtěch Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Články

UCCX 8.5 Disaster Recovery

Upraveno 16.01.2015 17:41 | vytvořeno 20.02.2014 17:00 | Samuraj - Petr Bouška |
V minulosti jsem byl nucen provést Disaster Recovery na CUCM a nyní nastala i situace, kdy jsem musel řešit obnovu Cisco Unified Contact Center Express (UCCX) 8.5. Proces spočívá v čisté instalaci serveru a obnově zálohy. Pokud se nenarazí na problém, tak je celý proces docela jednoduchý, i když trvá čistého času 2,5 hodiny. Lepší je ale dopředu vědět, co člověka čeká.

Oficiální dokument o Disaster Recovery (DR) je Disaster Recovery System Administration Guide for Cisco Unified Contact Center Express Release 8.5(1), ale informace o obnově nalezneme také v Release Notes for Cisco Unified CCX and Cisco Unified IP IVR Release 8.5(1) SU4.

Poškození souborového systému

Na fyzickém serveru HP7825H3, což je HP Proliant DL320 G5, s UCCX 8.5.1.11004-25, došlo k poruše zdroje (který je tam bohužel pouze jeden). Aby toho nebylo málo, tak při havarijním vypnutí došlo k poruše souborového systému. V takovém případě systém nenastartuje a zobrazí informaci, že je třeba použít opravu pomocí fsck. Rootovský přístup do systému nemáme. Cisco doporučený postup je použít Unified Communications Manager Recovery CD (nástroj je společný pro CUCM i UCCX) a volbu Check and correct disk file systems. Info v Troubleshoot Error during Cisco Unified Communications Manager Bootup. Bohužel oprava nepomohla, následoval pokus s Linux Live CD a spuštění fsck ručně, což disk opravilo a následně UCCX server nastartoval. Bohužel, ale nefungoval korektně, patrně došlo k poškození dat.

Disaster Recovery (DR) restore

Samozřejmě musíme mít k dispozici korektní zálohu dat z UCCX, abychom mohli provést DR obnovu. Jako první musíme provést čistou instalaci UCCX serveru, to jsem popsal v článku UCCX 8.5 čistá instalace. Při instalaci je třeba nastavit parametry stejně, jako u původního serveru. Když se po instalaci připojíme na webové rozhraní UCCX Cisco Unified CCX Administration, tak se spustí úvodní konfigurace. Nevím, jestli je to dobře, ale já tuto část přeskočil a rovnou se pustil do obnovy, protože jsem očekával, že tato data obnovuje. Release Notes v kapitole Restoring an SA Setup uvádí nutnost provedení této konfigurace.

Poté provedeme obnovu dat. Celý proces probíhá přes webové rozhraní UCCX Disaster Recovery System.

 • Backup - Backup Device - nejprve musíme vytvořit zálohovací zařízení pro místo, kde máme uloženy zálohy (musí to být SFTP server), asi použijeme to samé nastavení, co jsme měli pro zálohování
 • Restore - Restore Wizard - začneme obnovu
 • zvolíme zálohovací zařízení
 • kterou zálohu chceme použít
 • jaké vlastnosti chceme obnovit (což bude UCCX)
 • můžeme nechat zkontrolovat integritu souborů zálohy a volíme, jaký server chceme obnovit
 • pak již probíhá obnova

Pozn.: Obnova dat mi trvala 17 minut a následný restart 10 minut (do doby, než bylo dostupné webové rozhraní).

UCCX obnova krok 01 UCCX obnova krok 02 UCCX obnova krok 03 UCCX obnova krok 04

Po obnově je třeba restartovat server a provést dva kroky, které jsem zmínil v UCCX proces standardního upgradu. Jde o Cisco JTAPI Resync a Client Configuration Tool (přípravu instalačních balíčků klientských aplikací).

Problém s jazykem

Měl jsem čistě nainstalovaný server a na něm obnovenu zálohu. Když jsem se pokusil připojit z Cisco Agent Desktop (CAD), tak jsem dostal chybu, že neběží licenční server. Když jsem chtěl zkusit stáhnout CAD z UCCX, tak nejprve bylo třeba instalaci vygenerovat pomocí Client Configuration Tool. Ten mi ale vracel chybu. Nakonec se vše vyřešilo, když jsem znovu provedl obnovu dat.

Client Configuration Tool po spuštění a připojení na UCCX server zobrazil chybu

TUP.ini file on the server is missing a critical value for the Call Center Language.

Konfigurace jazyků se mi zdála v pořádku, ale při zobrazení TUP.ini souboru byl parametr CallCenterLang prázdný. Soubor nalezneme na adrese https://<adresa-UCCX>/TUP/CAD/Maintenance/TUP.ini. Zjistil jsem, že tento údaj se dá vypsat pomocí CLI příkazu.

show uccx cad prefs SiteSetup

A případně nastavit

set uccx cad prefs SiteSetup CALLCENTERLANG "1033"

Nastavení jsem ale nezkoušel a radši provedl novou obnovu dat. Po ní již vše fungovalo.

Doplněno 16. 1. 2015 Prováděl jsem migraci UCCX na virtuální server, kde se provádí obnova zálohy na čistě instalovaný server, tedy vlastně Disaster Recovery. Po obnově se zdálo, že vše funguje. Ale po chvíli se narazilo na nefunkčnost Work Flow v agentovi a zjistil jsem, že vůbec na serveru není, že chybí řada položek ve webovém rozhraní Cisco Desktop Administratora nefunguje VoIP Monitoring. Work Flow jsem nově vytvořil a fungovalo, ale řešení na zprovoznění VoIP Monitoringu jsem nenalezl. Po mnoha testech se ukázalo, že řešení je jednoduché, ale hodně zvláštní. Musí se udělat obnova dvakrát za sebou. Na čistě instalovaný server jsem obnovil data, provedl restart a hned znovu obnovil stejná data. Po té bylo vždy vše v pořádku, když jsem udělal první obnovu, tak vždy byl stejný problém. Přijde mi to jako velmi závažná chyba, u mne se projevila na verzi UCCX 8.5(1)SU4.

zobrazeno: 6250krát | Komentáře [0]

Autor:

Související články:

Cisco Unified Communications - UCCX

Články z kategorie Cisco UC, které se věnují kontaktnímu centru Cisco Unified Contact Center Express (UCCX). Jiná kategorie obsahuje články o CUCM.

Pokud se chcete vyjádřit k tomuto článku, využijte komentáře níže.

Komentáře

Zatím tento záznam nikdo nekomentoval.

Přidat komentář

Vložit tag: strong em link

Vložit smajlík: :-) ;-) :-( :-O

Nápověda:
 • maximální délka komentáře je 2000 znaků
 • HTML tagy nejsou povoleny (budou odstraněny), použít se mohou pouze speciální tagy (jsou uvedeny nad vstupním polem)
 • nový řádek (ENTER) ukončí odstavec a začne nový
 • pokud odpovídáte na jiný komentář, vložte na začátek odstavce (řádku) číslo komentáře v hranatých závorkách