Pokud smažete zprávu v programu Microsoft Outlook (například klávesou Delete), tak se standardně neodstraní, ale přesune se do složky Deleted Items. Odsud ji pak můžete trvale vymazat. Pokud ji chcete obnovit, tak můžete použít použít funkci z menu Tools – Recover Deleted Items. Musím upozornit, že ne všechny zprávy se dají obnovit, hlavně záleží na době, kdy byla zpráva smazána.
Offline Folder file - OST
Ve firemním prostředí se většinou používá Cached Exchange Mode, kdy na lokální počítač se ukládá kopie poštovní schránky ze serveru do souboru *.ost. Pokud smažete nějakou důležitou zprávu, může ji administrátor obnovit na serveru. Není to však úplně jednoduché a ne vždy chceme obtěžovat vytíženého administrátora. Pokud smažeme zprávu normálním způsobem, můžeme zkusit použít výše uvedený postup.
Zprávy však můžeme mazat také přímo, tak že se nedostanou do složky Deleted Items. Stačí označit zprávu a stisknout Shift + Delete. V tomto případě bychom potřebovali obnovit zprávu z aktuální složky, ale funkce Recover Deleted Items není pro jiné složky dostupná. Naštěstí stačí malý zásah do registrů a funkce bude přístupná pro všechny složky.
- spustíme regedit.exe
- najdeme HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Exchange\Client\Options
- a vytvoříme novou DWORD hodnotu DumpsterAlwaysOn = 1
- po restartu Outlook by mělo vše chodit
Pozn.: V programu Outlook 2007 je již funkce Recover Deleted Items automaticky dostupná pro všechny složky v OST souboru.
Personal Folder file - PST
Pokud stahujeme zprávy přímo na disk, ukládají se do souboru *.pst. Těchto souborů můžeme mít i více.
Existuje relativně jednoduchá možnost, jak obnovit všechny (samozřejmě jen ty, které ještě fyzicky existují) smazané zprávy z PST souboru. Ale určitě doporučuji nejprve upravovaný PST soubor zazálohovat, protože existuje možnost jeho trvalého poškození.
Pozn.: Při mazání zpráv v Outlooku se tyto přímo nesmažou, ale pouze se označí jako smazané. Ke skutečnému smazání dojde při operaci compact.
- nejprve potřebujeme nějaký hexaeditor, například UltraEdit nebo WinHex
- v hexaeditoru otevřeme náš PST soubor (samozřejmě v té chvíli nemůže být otevřený v Outlook) a hodnoty od adresy 07 až 13 (včetně, tj. 07,08,09,0a,0b,0c,0d,0e,0f,10,11,12,13) nahradíme hodnotou 20 (mezera)
- spustíme MS program na opravu PST souborů, scanpst.exe, který byste měli nalézt v cestě C:\Program Files\Common Files\System\MSMAPI\1033 zvolíme náš soubor a zapneme opravu
- po startu Outlooku bychom měli nalézt naše smazané soubory
Narazil jsem na další možnost, jak přepsat data v souboru, bez potřeby hexaeditoru. Použije se příkaz debug
, který je součástí Windows XP. Na příkazové řádce zadáme:
DEBUG C:\cesta\soubor.PST - f 107 113 20 - q
Pozn.: V programu Outlook 2007 se soubor scanpst.exe nachází v cestě C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\.
DEBUG C:cestasoubor.PST nefungoval u souboru nad 1GB avsak s Hex editorem bez problemu. Diky za radu.
Debug nefunkční, ale hexedit ano. Nicméně neřekl bych, že by to byla stoprocetní obnova, ale ze 2/3 se obnovilo. Každopádně dík!
PROSÍM O ZÁCHRANU
Kde se v tom UltraEdit nastavuje ta hodnota 20 ???????
Jen na prvím řádku? Nebo nějakým příkazem v celém souboru ??
Dělám v IT ale hex editory nemám zkušenost.
Slitujte se někdo a napište návod. (musím obnovit maily ředitelce
Díky moc
odpověď na [3]Barty: Jen na těch adresách, jak je napsáno v článku. Každý byte souboru (znak) má adresu, takže znaky 7 až 19 (dekadicky). Jednodušší je použít ten příkaz debug.
Dá se nějak zjistit kdy byla zpráva smazaná? Ještě jsem toto nezkoušel, ale určitě se na to podívám. Kdyby někdo věděl zda se dá zjistit i toto bylo by to supr. Předem díky za rady
odpověď na [4]Samuraj: Ahojte, prosím vás taky jsem to nejak nepobral přes ULTRAEDIT, WINhex, když jsem se snažil přes příkazový řádek tak mi to píše Insufficient memory. Nenakopnete (nepomůžete) mě někdo?
Děkuju :)