www.SAMURAJ-cz.com 

23.02.2024 Svatopluk Translate to English by Google     VÍTEJTE V MÉM SVĚTĚ

Série článků (seriály, skupiny)

Windows OS

Články, které se věnují operačním systémům firmy Microsoft, jak klientských, tak serverových.

Seznam uživatelů pro Run As ve Windows XP

Pokud jste administrátorem, tak určitě často spouštíte nějaké aplikace pod jiným uživatelským účtem, než pod kterým jste přihlášeni k počítači. Ve funkci Run As (spustit jako) se nabízí možnost vybrat uživatele ze seznamu nebo jej ručně zadat. Jak si nastavit uživatele v tomto seznamu popisuje tento krátký článek.

Nastavení Windows Vista, nové vlastnosti, snížení HW nároků

Jelikož se oficiální uvedení Windows Vista rychle blíží, tak jsem je již musel také vyzkoušet. Zatím je to asi dva týdny co jsem nainstaloval Windows Vista RC2. Zkusil jsem tu popsat své dojmy, které jsem získal po této krátké době. Také jsem sepsal pár základních nastavení, abych od systému získal spíše výkon, přehlednost a ovladatelnost než grafické efekty. Časem možná přibude návodů více.

Alternativní (lepší) klienti pro Windows Remote Desktop

Pryč jsou doby, kdy musel admin pro každý zásah na serveru dojít ke KVMku do serverovny a vše řešit na místě. Myslím, že každý, kdo dnes spravuje servery s operačním systémem MS Windows, používá Terminálové služby tedy Remote Desktop. Tento článek se zmiňuje o zajímavém programu visionapp Remote Desktop, který slouží ke správě RD připojení. Dále je stručné porovnání dalších pěti klientů pro vzdálenou plochu, kteří jsou zdarma.

Po klonování disku s Windows se nelze přihlásit aneb změna písmena systémového disku

Již několikrát jsem narazil na problém, že po tom, co jsem klonoval (nástrojem Ghost) systémovou partition s Windows na nový disk, tak jsem se po startu z nového disku nemohl přihlásit do Windows. Tento problém nenastal, když jsem klonoval celý disk, ale pouze vybrané partition. Konečně se mi podařilo zjistit, co tento problém způsobuje. Je to tím, že Windows si nové partition přiřadí jiné písmenko, než jaké měl původní disk (většinou C) při instalaci. Tato informace je uložena v registrech a po její změně již vše funguje v pořádku.

Řádkové příkazy Windows

Měl jsem v plánu sepsat na jedno místo různé užitečné příkazy pro Windows spolu s velmi stručným popisem a příkladem běžného použití. Nějaký základ jsem dal dohromady, ale chtěl jsem to rozšířit a opravit, jenže plynou měsíce a nic, tak to zveřejňuji v nepříliš hotovém stavu. Najdete zde příkazy pro použití v rámci domény, ale i lokální záležitosti. Většinou se jedná o příkazy používané z příkazové řádky, které jsou součástí Windows. Některé jsou však ze Support Tools nebo Windows Resource Kits. Uvítám v komentářích vaše připomínky a doplnění.
05.11.2012 | 22.12.2009 | Samuraj - Petr Bouška | Microsoft admin | 538609x | Komentáře [101]

Vypnutí IPv6 ve Windows 7 a Windows Server 2008

Veřejné IP adresy jsou dnes v podstatě vyčerpané, což znamená, že protokol IP verze 4 již nedostačuje. Přesto myslím, že k většímu nasazení IP verze 6 (který dovoluje použít 3,2 krát 10 na 38 adres), hlavně v prostředí domácností a běžných firem, ještě pár let nedojde. Nové produkty MS však mají IPv6 defaultně zapnuté a to je nejen zbytečné, ale může nás to i obtěžovat.

Popis DFS a migrace na Windows Server 2008 mode

Aktualizovaný článek stručně popisuje DFS Namespaces a jejich převod na Windows Server 2008 mode. Dále se věnuje funkci DFS Replication. Zmiňuje speciální jednosměrné replikace. Nejvíce rozebíráme dohled a kontrolu replikací. Různé chyby, které nastávají, a určitá řešení pro opravu. Na závěr je zmíněno Access-Based Enumeration, které umožní skrytí složek, na které nemá uživatel oprávnění.
18.03.2021 | 14.09.2011 | Samuraj - Petr Bouška | Microsoft admin | 21361x | Komentáře [9]

Windows Server 2012 RTM - instalace

Je to asi tři týdny co byla zveřejněna finální verze nového serveru od Microsoftu, tady Windows Server 2012. Taková verze se označuje jako RTM, což je zkratka pro Release to Manufacturing. Hned po uvedení je dostupná pouze pomocí některých kanálů, ale brzy bude možné běžné zakoupení. Instalace je opravdu jednoduchá, tento článek pouze upozorňuje na jeden problém při instalaci do virtuálního stroje ve VMware ESXi 5. A nabízí screnshoty pro referenci.

Windows Server 2012 Active Directory

Nový Windows Server 2012 přináší i novou verzi Active Directory Domain Services. Jednou z novinek je i způsob instalace, kdy se již nepoužívá dcpromo, ale PowerShell nebo Server Manager.

Windows Server 2012 To Go

Windows To Go is a new, interesting and known technology which is supported only for client operating systems Windows 8. In this How To we will see how to create Windows Server To Go. Doesn’t matter the reason why we want to have server system on USB media.

Vzdálená změna hesla lokálních uživatelů Windows

Zmíníme si pár možností, jak konfigurovat lokální uživatelské účtu z příkazové řádky (pomocí skriptu). Jako hlavní účel je hromadná změna lokálních účtů na různých počítačích v prostředí (Active Directory) sítě. Článek uvádí různé konfigurační možnosti a na závěr příklad hromadné změny hesel lokálních uživatelů. Nejde o detailně dotažený skript, každý si jej může dotvořit dle svých potřeb.

BitLocker - šifrování systémových disků

Bezpečnost dat je stále důležitější, například i s blížícím se GDPR. Jedna z možností zabezpečení je šifrování celých disků a zabezpečení startovacího procesu operačního systému. Microsoft má již delší dobu nástroj BitLocker, který je zdarma součástí řady edic Windows. Funguje relativně jednoduše a dobře (zatížení by mělo být pár jednotek procent) a má funkce pro firemní použití. Častá je obava, že při poruše počítače nebo disku se již k datům nedostaneme. Ale i když máme uložené klíče v TPM čipu, tak se vytváří klíče pro obnovu, které můžeme zálohovat třeba do AD DS, a použít na jiném počítači k přístupu k datům.
21.11.2017 | 18.09.2017 | Samuraj - Petr Bouška | Microsoft admin | 117643x | Komentáře [41]

BitLocker - šifrování externích disků

Z pohledu uživatele by použití BitLockeru mělo být stejně jednoduché pro jakýkoliv typ disku. Z pohledu správce je nejsložitější konfigurace pro systémové disky, které jsme se věnovali minule. V tomto článku se krátce podíváme na šifrování výměnných disků, tedy BitLocker To Go, což je velmi podobné jako BitLocker Drive Encryption pro Fixed Data Drives.
03.07.2018 | 26.11.2017 | Samuraj - Petr Bouška | Microsoft admin | 14100x | Komentáře [3]

Obecný úvod do šifrování dat

Shrnutí základních informací z oblasti šifrování. Termíny, typy kryptografických algoritmů (šifer), jaké algoritmy používat, jak bezpečná šifrovaná data jsou.
27.05.2019 | 26.06.2018 | Samuraj - Petr Bouška | administrace | 14298x | Komentáře [0]

TeamViewer - vzdálené připojení pro firmy

Tento článek obsahuje pouze pár mých poznámek, když jsme do firmy koupili předplatné (pronájem licence) na aplikaci TeamViewer v edici Corporate. Věnuje se pouze specifickým věcem a ne příliš podrobně, jak jsem se stihl s aplikací seznámit běhet krátkého času. Přesto, když jsem jej napsal, tak dám i sem.
07.02.2019 | 14.10.2018 | Samuraj - Petr Bouška | administrace | 12092x | Komentáře [7]

Problémy nové verze Windows a Windows Server

I když Microsoft zachovává značnou kompatibilitu u nových verzí OS, tak některé věci mění a blokuje z důvodu bezpečnosti. Já myslím, že dokud se nezruší základní nebezpečné protokoly, jako je NTLMv2, tak se k bezpečnosti příliš nepřiblížíme. Proto v některých případech můžeme zvážit vypnutí nových bezpečnostních vlastností, když to potřebujeme třeba kvůli kompatibilitě se starším nástrojem.

Sdílený MS Office dokument a uživatel Windows User

Pokud máme dokument aplikace Word nebo Excel, který edituje jiný uživatel, a pokusíme se jej otevřít, tak dostaneme informaci, že je soubor zamčený pro editaci uživatelem a zobrazí se jméno. Po přechodu na Office 2016 se nám začalo stávat, že se někdy místo jména zobrazilo Windows User. Jak tato situace vzniká a jak ji napravit popisuje tento článek.

Záloha souborů pomocí synchronizace - FreeFileSync

Článek popisuje možnost vytváření záloh, lépe řečeno kopie dat, pro domácí prostředí (či malou firmu). Popisuje konkrétní případ zálohování souborů na externí USB disky s minimalizací doby a množství přenášených dat. Využívá se Open Source nástroj FreeFileSync.

Změna hesla nebo jména doménového účtu

Článek uvádí obecnější informace, jak ve firemním prostředí s Microsoft doménou změnit heslo doménového uživatele (který je aktivní s platným heslem). Detailně možnosti záleží na prostředí, a využívaných službách, dané společnosti. Neřešíme zde situace s exspirací hesla, kdy může vyskakovat dialog na změnu. Zato se podíváme na situace, kdy uživatel pracuje vzdáleně. Když změníme heslo doménového účtu, tak často musíme udělat několik dalších kroků, protože se různě používá staré heslo. Trochu podobná je situace, když se změní uživatelské jméno (například při změně příjmení).

Přizpůsobení Windows 11

Nástupcem operačního systému Microsoft Windows 10 jsou Windows 11, která tu jsou již nějakou dobu. Počítač s korektně licencovanými Windows 10 je možno zdarma upgradovat na Windows 11. Zařízení ale musí splňovat minimální HW požadavky (dvě 64bit jádra, 4GB RAM, UEFI, TPM 2.0). Nový systém přináší určité změny v uživatelském rozhraní. Podíváme se na pár možností, jak si jejich vzhled a použití upravit.

Nastavení výchozí (startovací, domácí) stránky ve webových prohlížečích

Potřeboval jsem zjistit možnosti, jak ve firemním prostředí nastavit, aby se po startu běžného webového prohlížeče otevřela určitá stránka (adresa). Prakticky jsem testoval nejnovější verze webových prohlížečů Microsoft Edge (Chromium), Google Chrome a Mozilla Firefox. Podíval jsem se na lokální možnosti nastavení a pak na centrální konfiguraci pomocí Group Policy. Vše je pouze stručně popsané.